Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Днес е Голяма Богородица и вярващите се покланят пред Пресветата Божия майка

Българската православна църква отбелязва Успение на Пресвета Богородица, един от 12-те големи християнски празници. Празникът се чества и от православни, и от католици. Празнични литургии ще има в храмовете в цялата страна.

Това е най-старият Богородичен празник в църковния календар.  Счита се, че е установен от Апостолите.

Според Светото писание, това е денят, в който Божията майка, на 64-годишна възраст, напуска земния си живот и отива при сина си. Разказите за възнасянето в плът на Божията майка на небето се отнасят към 4-ти век. 

Три дни преди смъртта й Архангел Гавраил съобщава на Пресвета Богородица, че Бог е пожелал да я вземе при себе си в своето царство, за да царува вечно с него. Последното й желание е да види Светите апостоли заедно. По чуден начин те се пренасят пред вратите на дома й в Йерусалим. Три дни след това, сам Исус Христос в небесна слава, обкръжен от ангелски ликове и светци, слиза от небесата за душата на Света Богородица. Погребват я в една пещера край Гетсимания и затварят входа й с камък. Когато няколко дни по-късно го отварят, за да се поклони пред светицата закъснелият апостол Тома, намират само плащеницата й. Ставайки от трапезата, апостолите чуват ангелско пеене и виждат в облаците пречистата Божия майка, обкръжена от ангели, която им казва: "Радвайте се, защото съм с вас през всичките дни."

В памет на явяването на Пресвета Богородица пред апостолите църквата определя в този ден да се отслужва тържествена литургия и да се прави "въздигане на хляба".

Празникът се предшества от пост, който съединява в себе си два древни поста – преди Преображение Господне и преди Успение Богородично.

Константинополският събор, свикан през 12-и век, при управлението на Патриарх Лука, определя всички християни да спазват Успенски пост от 1-ви до 15-и август. Той е в прослава на Света Богородица, която през целия си живот и особено преди смъртта си, на църковен език – Успението, прекарвала в пост и молитва.

На Голяма Богородица, след тържествена литургия в църквата, се освещават обредни хлябове, които жените след това раздават за здраве и за починалите близки. Вярващите даряват на църквата свещи, домашно тъкано платно, месал, кърпа и пари.

Празникът Успение на Пресвета Богородица, заедно с Благовещение, са от ключово значение за разбиране на призванието и делото на Света Богородица.

На този ден празнуват всички, които носят благословеното име Мария, както Мара, Марияна, Мариана, Мариян и Мариан.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Правителството и мнозинството са стабилни, въпреки противопоставянето

Когато говорим за изкуствения интелект, трябва да говорим и за естествения. Политическият интелект се сблъсква в момента с няколко предизвикателства - политически пейзаж и алтернативи.  Това заяви министър-председателят на България Росен Желязков, който се включи във форум на младежката организация на ГЕРБ. В него участва и лидерът на партията Бойко..

публикувано на 20.07.25 в 11:40

Катастрофа на АМ "Тракия" край Пловдив затрудни трафика

Освободено е движението по АМ "Тракия" край Пловдив. Временно трафикът при 104-ти километър  в посока Бургас се осъществяваше в активната лента. Причината бе катастрофа в изпреварващата лента.  Трафикът беше затруднен, а движението се регулираше от екип на Пътна полиция.

публикувано на 20.07.25 в 08:31

Борисов, Желязков и Дончев идват в Пловдив на форум на младежите на ГЕРБ

Представители на младежката организация на ГЕРБ от цялата страна се събират в Пловдив. Проявата е обявена като дискусия за фалшивите новини във времето на изкуствения интелект.  Ще участват председателят на ГЕРБ Бойко Борисов, премиерът Росен Желязков и вицепремиерът и зам.-председател на ГЕРБ Томислав Дончев.  Във форума ще се включат също..

публикувано на 20.07.25 в 07:13

Карлово си спомня "Страшното" преди 148 години

Със заупокойна молитва и панихида, отслужени пред паметника на жертвите на Страшното в Карлово, днес бе почетена паметта на над 800-те мъже, убити през 1877 година. Мария Деянова – директор на Историческия музей, припомни за събитията преди 147 години, когато организирана турска армия и башибозук нахлуват в града и избиват над 800..

публикувано на 20.07.25 в 07:08

Българската православна църква чества деня на Св. прор. Илия

На 20 юли се отбелязва шестата неделя след Петдесетница и се почита паметта на св. пророк Илия - Илинден.  Той  се почита от християните като най-големия библейски пророк и заедно с Моисей - като един от двамата най-велики старозаветни мъже.  В деня на св. пророк Илия, пазител на хората от бедствия, се отслужва заупокойна молитва за загиналите..

публикувано на 20.07.25 в 07:04