Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антоанета Василева за трафика на хора: Повишено е доверието към българските институции

Има държавни служители, които се разследват за съпричастност в трафик на хора
Снимка: Архив
България остава в групата на страните, които не покриват минималните стандарти за борба с трафика на хора – се казва в новия доклад на Американския държавен департамент. В доклада са оценени усилията на правителствата на 184 държави в борбата с трафика на хора, като само 30 от тях покриват минималните стандарти.

В предаването „Преди всички” Антоанета Василева – секретар на националната комисия за борба с трафика на хора към Министерски съвет, изтъкна, че в доклада има много позитиви по отношение на развитието на България през последните години. България покрива сериозна част от минималните стандарти, за които се говори в доклада, категорична е тя. Василева подчерта, че в доклада се отбелязва и повишеният брой на идентифицираните жертви и жертвите, които българското правителство е подкрепило. Доверието към българските институции е повишено. Ние сме подобрили методите на идентификация, смята тя.
На въпрос дали има замесени държавни служители в трафика на хора, Василева коментира: Има данни за конкретни служители, които в момента се разследват за евентуална съпричастност или пропускане на информация. Това, че няма осъдени такива е основният коментар в доклада, но аз го свързвам единствено с това, че в момента още тече разследване по тези случаи. Тя изрази надежда, че следващата година, когато се изготвя доклада, България ще може да подаде данни за лица, за които вече е приключено производството и има осъдителни присъди. Антоанета Василева подчерта още, че в момента България е единствената европейска страна, която има 5 действащи международни разследващи екипа.

Според изпълнителния директор на Фондация "Център Надя" д-р Росанка Венелинова средствата, които се заделят за този проблем, не са достатъчни. Неправителствените организации в другите държави са сериозно подкрепени от фондове, които са преди всичко държавни. Когато говорим за програми за защита и подкрепа и когато говорим за реинтеграция на жертвите на трафик, ние говорим за едни много сериозни усилия, които понякога отнемат години. Дори не визирам съдебните процеси, които се проточват във времето - връщането към нормален живот и възстановяването на една жертва на трафик отнема изключително много ресурси на квалифициран персонал и отнема изключително много ресурси за преквалификация, за реадаптация и за реинтеграция. Бих казала, че нашата държава е длъжник в тази посока. Венелинова е съгласна с препоръката в доклада, че трябва да се заделят еднакви средства както за подкрепата на жертвите, така и за превенция.

Двете интервюта може да чуете в звуковите файлове.
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени