400 български деца, родени с изцяло увреден слух, имат нужда от финансова помощ, за да се поддържат специални импланти, с които могат да чуват. Когато кохлеарната имплантация се направи на дете на възраст под една годинка, то не изостава в развитието си и не разбира, че се е родило глухо. Операцията и устройството струват 36 000 лева за едно ухо и се поемат от клинична пътека на здравната каса. Проблемът обаче е потддъжката на апарата, за който не са предвидени средства. От Центъра за защита на правата в здравеопазването и Българска асоциация "Кохлеарна имплантация” отправиха предложение за финансиране до министъра на здравеопазването Стефан Константинов.
Исканията на асоциацията обясни Ирина Димитрова, която е майка на четиригодишно момиченце с такъв имплант:
Министерството разглежда цялата имплантационна система като един продукт. Никой не иска да сменя цял речови процесор, ако може да смени един компонент от него. Всяка външна част, нова, е съвместима с вътрешната част. Надявам се с протокол да бъде оценена щетата. Две кабелчета по около 350 лв. и 1000 лв. за батерия, значи около две хиляди лева, грубо, е цялостната поддръжка за година.
Външната част на устройството се сменя на шест години и струва 21 хиляди лева. Председателят на Центъра за защита на правата в здравеопазването Теодора Захариева заяви:
Никой от нас не е забравил, че оперативния резерв на национално здравноосигурителна каса все още стои и нищо не пречи част от него да бъде отблокиран.