Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ЕК: Никоя страна не е искала удължаване на ограниченията за българи и румънци

Колкото повече мигранти идват от други европейски страни, толкова по-добре за британската икономика, смята Джонатан Тод
Снимка: ЕПА / БГНЕС

Нито Великобритания, нито която и да е друга държава е обсъждала с ЕК евентуално удължаване на ограниченията за български и румънски работници. Това каза за БНР Джонатан Тод – говорител на комисаря по заетостта и социалната политика. Той добави, че в Комисията все така няма никакви доказателства за евентуални рискове или вреди от свободното движение на работници.

Британските власти не са влизали във връзка с ЕК, за да искат продължаване на ограниченията за свободно движение на български и румънски работници. Предполагам причината е, че те знаят много добре, че тези ограничения трябва да отпаднат на 1-ви януари 2014-а. Смятам обаче, че е полезно да припомним две неща по въпроса. Първо – датата за отпадане на ограниченията беше определена единодушно от всички страни-членки, когато те одобриха договорите за присъединяване на България и Румъния. Тези договори после бяха ратифицирани от парламентите на всички страни-членки. Те, както и отпадането на рестрикциите за достъп до трудовите пазари, не са нещо, което е наложено едностранно на когото и да било от някакви бюрократи в Брюксел. Второто важно нещо е, че тези 7 години на ограничен достъп до трудовия пазар не случайно се наричат преходен период. Една от целите му е тези страни, които избраха да прилагат такива ограничения, да използват този период така, че в момента на отпадането му да са готови да отворят напълно трудовите си пазари.

Запитан за петицията срещу допускането на българи и румънци, подписана от десетки хиляди британци, Тод отговори: Това, че един определен десен вестник е успял да набере независимо колко хиляди подписа под една такава петиция, не е нужно да има каквото и да е въздействие върху политиката на британското правителство. Много е жалко, че част от пресата във Великобритания очевидно изпитва удоволствие да се заиграва по такъв начин с предразсъдъците на хората, вместо да погледне фактите, а те показват, че британската икономиката, както и британската социална система печели от трудовите мигранти от другите страни от ЕС, защото те в огромната си част са в активна възраст, показват по-голяма икономическа активност от британците и данъците и социалните осигуровки, които плащат, са в по-голям размер от стойността на социалните придобивки, които получават. С други думи – колкото повече мигранти идват от други европейски страни, толкова по-добре за британската икономика. Освен това, което казах, те попълват и недостига на работна ръка и на квалифицирани кадри.

Никоя страна така и не ни показа данни, според които съществува широко разпространен и систематичен социален туризъм или според които миграцията от други страни-членки е в тежест за нея, подчерта Джонатан Тод. Той добави: Ще бъда много изненадан, ако която и да е страна продължи да налага рестрикции на български и румънски работници, защото става дума за нещо, което те са одобрили и ратифицирали и защото няма никакви обективни причини тези ограничения да останат. /.../ Имаме достатъчно основания да смятаме, че едва ли предстоят нови големи вълни и че е малко вероятно да има нов огромен приток.

Нямаме за какво да се извиняваме, категоричен е Джонатан Тод и подчерта: Доказателствата, че свободното движение на работници е взаимно изгодно, са достатъчно ясни и категорични. Вече предложихме и допълнително законодателство против пречките за свободно движение на работници, очакваме да влезе в сила до края на годината.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.  

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени