Британският премиер Дейвид Камерън е уверил българския президент Росен Плевнелиев, че каквито и мерки да предприеме за трудовия пазар, те няма да са дискриминационни и ще важат за гражданите на всички 27 членки на съюза.
България ще следи изкъсо какви точно административни мерки в социалната си система ще въведе Великобритания. Въпросът беше поставен от президента Росен Плевнелиев пред министър-председателя на Обединеното кралство Дейвид Камерън във Вилнюс:
Имаме пълното разбиране, че към 1-ви януари 2014-а година ограниченията падат. Всички задължения от гледна точка на общоевропейското право за Великобритания, но и за България, и за Румъния ще бъдат и ще останат в сила, а това, което Великобритания се опитва да направи, ние сме уверени от тях и получихме ясния ангажимент, че ще бъде в рамките на общоевропейските валидни правила. Т.е. нищо отвъд нормите, като каквото и да предприемат, се отнася не за България, и не за Румъния, а за всички европейски граждани, съобразно европейските правила. Разбира се ние чухме внимателно тази позиция на Великобритания и очакваме да видим от тук нататък какво конкретно ще се предприеме.
България и останалите страни членки не биха приели идеи от Лондон за промяна в европейските правила за свободно движение, допълни външният министър Кристиан Вигенин:
Ако става въпрос за реформи във вътрешното законодателство, които променят системата за предоставяне на помощи, други неща, които ще обезкуражат част от този социален туризъм, който, подчертавам, не идва от България и Румъния основно, това би било приемливо, ако е в рамките на европейското законодателство, но мерки, които ще ограничат, или ще поставят подобни бариери, свързани с равнища на брутния вътрешен продукт или други бариери пред свободното движение на хора и капитали, те няма как да бъдат приемливи нито за България, нито за една огромна част от страните членки, защото именно това движение на хора създава допълнителни възможности за икономиките в ЕС и това трябва да бъде признато.