Гръцкото правителство се фокусира върху основната си задача за погасяване на задълженията към кредиторите на страната, както и изплащането на пенсии и заплати, заяви говорителят на правителството Гаврил Сакеларидис.
Запитан на пресконференция дали правителството ще бъде в състояние да изплати свои задължения към МВФ за 750 млн. евро на 12-и май, ако на срещата на Еврогрупата на 11-и май не бъде постигнато споразумение за гръцкия дълг, Сакеларидис отговори:
Основното задължение на правителството остава погасяване на дълговете към нашите международни кредитори, както и изпълняване на ангажиментите ни зад граница и в страната.
Той отново подчерта, че няма да обсъжда подробности относно течащите разговори, преди преговорите с кредитори да бъдат приключени, и добави, че съгласуваните мерки и реформи ще трябва да бъдат внесени за гласуване в парламента на Гърция, за да бъдат одобрени с обикновено мнозинство.
Гаврил Сакеларидис защити позицията на правителството, като посочи, че то не е отстъпило от своите "червени линии" относно реформите в пазара на труда и в пенсионната система и че съвместното изявление в сряда след среща на премиера Алексис Ципрас с председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер е "в тази посока".
Ние не можем да се съгласим с орязване на пенсиите и доколкото са необходими реформи на трудови пазар, не сме отстъпили от нашите "червени линии". И ние искаме жизнеспособна пенсионна система.
Помолен да коментира разликите в оценките на Гърция и на нейните партньори за състоянието на бюджета, той каза:
Гръцкото правителство смята, че всяка една фискална дупка, която бъде определена, ще бъде много по-ниска от това, което някои от институциите са изчисли към настоящия момент.
Сакеларидис също така отхвърли появили се в пресата информации, че правителството, водено от партията СИРИЗА, планира да предприеме бюджетни мерки (на икономии) за общо 14 млрд. евро през следващите две години.
Информациите, посочващи, че Гърция ще предприеме мерки, равняващи се на 14 млрд. евро през следващите две години са неверни, подчерта той.
Всички мерки, които ще бъдат взети, няма да бъдат хоризонтални и няма имат една и съща тежест за средните и по-бедните класи в страната, тъй като именно тези слоеве от населението пострадаха най-силно от досегашната спасителна програма, допълни говорителят на гръцкото правителство.
Според Сакеларидис няма консенсус между кредиторите на страната относно това как да се реши проблема с устойчивостта на гръцкия държавен дълг.
Ето защо в момента ние не поставяме този въпрос на масата за преговори, но той ще бъде разгледан по надлежния ред, тъй като не можем да го избегнем. Не може да се скрие фактът, че гръцкият дълг е неустойчив.
Той отново изрази оптимизъм, че Атина скоро ще получите 1,9 млрд. евро от "Програмата за покупки на ценни книжа" (програмата SMP) на ЕЦБ, която Централната банка стартира в разгара на дълговата криза в еврозоната. В същото време Сакеларидис се надява, че срещата на Еврогрупата в понеделник (11-и май) може да излезе с позитивно становище, показващо, че е постигнат напредък и че в скоро време може да бъде договорено окончателно споразумение. Той също така посочи, че ЕЦБ може да помогне по въпроса за ликвидните проблеми на Гърция, но без да се предостави каквито и да е подробности.
Запитан дали гръцкото правителство ще се съгласи на допълнителна кредитна линия след края на настоящата спасителна програма през юни, Сакеларидис заяви, че нуждите от средносрочно финансиране на Гърция ще бъдат разгледани на по-късен етап, но добави, че подобно финансиране няма да бъде обвързано с нов спасителен пакет, включващ нови строги мерки на икономии.