Важно беше този законопроект да се приеме на две гласувания, подчерта Михов. Според него тази задача трябва да бъде вид тренировка на професионалните военни на наша собствена територия:
Говорим за охрана на границата през призмата на вътрешната сигурност.
Бодряшкото настроение на политическите ръководства на министерствата трябва да бъде възприемано като готовност тези ведомства да покажат респект пред съседите ни или пред онези, които стимулират миграционния натиск, обясни още Михов.
Не си представям нашите войници да бъдат без оръжие и надеждна комуникация, отбеляза още ген. Михов. Според него става дума за това можем ли наистина да респектираме емигрантските потоци и да ги насочим към местата за контрол и проверка. Не приемам окайванията, че войската ще живее в тежки условия, каза още Михо Михов.
Той коментира и идеята на военното ведомство за водене на отчет на младежите между 18 и 32 години, като посочи, че има три законопроекта за промени, които касаят тази тема.
Михо Михов изрази недоумението си защо от стартирането на професионалната армия у нас през 2007-2008 година насам не се знае с колко момичета и момчета в тази възраст разполага страната ни предвид на демографските процеси:
България трябва да знае с какви генерации разполага. Това не означава, че всички ще станат войници. Означава, че при необходимост тези хора могат да бъдат обучени и призовани във въоръжените сили.