Европейските пазари на акции се намират под натиск от продажби, тъй като инвеститорите са притеснени, че предстоящият в неделя референдум за промени в конституцията на Италия може да доведе до нарастване на политическата несигурност на Стария континент.
Последните проучвания на общественото мнение продължават да показват, че италианците биха гласували в голямата си част против предложените конституционни промени. Това може да доведе до оставка на премиера Матео Ренци и до навлизането на Италия в политическа криза, която от своя страна може да затрудни процеса по рекапитализация на проблемните италиански банки. Също в неделя Австрия ще избира своя нов президент измежду бившия лидер на Зелената партия - Александър Ван дер Белен и кандидата на крайната десница (Партия на сободата) - Норберт Хофер, който е твърд привърженик на антиимигрантската политика.
С неделните гласувания ще бъде даден старт на серия важни изборни прoцеси в цяла Европа през следващите 12 месеца, включващи президентските избори във Франция и парламентарните избори в Германия и Холандия.
Общият индекс Stoxx Europe 600 спада с 1,1% към 337 пункта - най-ниско негово ниво от 9-и ноември, немският фондов индекс DAX - с 0,87% и френският CAC40 - с 1,18%.
Италианският фондов индекс MIB губи 0,61% от стойността си благодарение най-вече на понижение на банковите акции. Акциите на Mediobanca SpA се понижават с 1,19%, на Banca Popolare dell’Emilia Romagna - с 0,93% и на UniCredit SpA - с 0,29%.
За днешното понижение на европейските борси допринася и инвеститорското напрежение преди важния доклад за трудовата заетост и нивото на безработица в САЩ през ноември (от 15:30 ч.), тъй като едни силни данни само биха "бетонирали" и без това високите очаквания за повишение на основните лихви на Федералния резерв на предстоящото заседание на 13-и и 14-и декември.
Частичното отстъпление на петролните цени от техните многомесечни върхове, достигнати в четвъртък като реакция на решението на ОПЕК да намали своите добиви за пръв път от 8 години насам, също спомага за понижение на европейските акции и главно на компаниите от енергийния сектор.
Фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през януари 2017-а година се понижават с 1,29% към 50,40 долара за барел, а тези на петрола сорт брент с доставка през февруари 2017-а - с 1,35% към 53,21 долара за барел. Това води до понижение с 1,08% на Stoxx Europe 600 Oil & Gas Index, като акциите на British Petroleum се понижават с 1,04%, а на Royal Dutch Shell PLC - с 1,88%.
По-ниските цени на цветните метали пък се отразяват негативно на минно-добивните компании, като акциите на BHP Billiton PLC падат с 3,85%, на Rio Tinto PLC - с 2,77%.
Това от своя страна допринася за спад и на британският фондов индекс FTSE100, като той се понижава с 0,88% към едномесечно дъно от 6694 пункта.