Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Европейските борси игнорират неуспешния референдум в Италия и последвалата оставка на премиера Ренци

Единствено борсата в Милано се намира под солиден натиск от продажби

Европейските пазари на акции заличиха доста бързо първоначалния си леко негативен старт, който беше факт след новината за неуспешния референдум за конституционни промени в Италия и последвалата оставка на премиера Матео Ренци.

Изглежда че инвеститорите на стария континент вече бяха "отработили" подобен негативен сценарий и на този етап не очакват, че оставката на италианския премиер ще доведе до скорошно провеждане на извънредни избори в трета по сила икономика на еврозоната. Някои от участниците на финансовите пазари дори изразиха облекчение, че резултатите от референдума съвпаднаха напълно с предварителните прогнози (нямаше изненада както при референдума в подкрепа за Брекзит през юни и при победата на Тръмп на президентските избори в САЩ през ноември). Редица други от тях пък се надяват да се формира временно правителство, което да намали опасенията, свързани с политическата несигурност на Апенините и което да продължи досегашните усилия за възстановяване на здравето на италианския банков сектор. Според някои анализатори италианското временно правителство ще бъде формирано още преди Коледа, за да приеме държавния бюджет за 2017-а година, като те не очакват предсрочни избори преди 2018-а година.

Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се повишава с 0,67%, след като стартира днешната търговия със слабо понижение, докато немският фондов индекс DAX нараства с 1,22%, а френският CAC40 - с 0,62%.

Единствено борсата в Милано остава оцветена в червено, като италианският фондов индекс MIB се понижава с 1,17%, но след първоначален спад с над 2 на сто. Под най-солиден натиск от продажби продължават да се намират банковите акции, като общият италиански банков индекс се понижава с 4,33%, акциите на Banca Popolare di Milano Scarl падат със 7,53%, на  Intesa Sanpaolo SpA - с 3,85%, на проблемната кредитна институция Banca Monte dei Paschi di Siena SpA - с 4,1% и на голямата европейска банка UniCredti SpA - с 6,14 на сто.

Фондовият индекс на борсата в Лондон FTSE100 се повишава с 0,23%, подкрепен най-вече от нарастване на британските банкови акции и на акциите на редица минно-добивни компании. Акциите на Royal Bank Of Scotland Group се повишават с 0,67%, на Barclays PLC - с 0,52% и на Lloyds Banking Group - с 0,45%, докато тези на Standard Chartered се понижават с 0,53%.

Солиден скок с 3,17% бележат акциите на минно-добивната компания Antofagasta PLC след ръст с над 2,5% на фючърсите на медта. Добро повишение бележи и акциите на други добивни компании като Rio Tinto PLC и Glencore PLC, като те нарастват съответно с 1,43% и с 0,98%. На другия полюс са акциите на златодобивната компания Randgold Resources PLC, като те се понижават с 3,35%, следвайки спад с близо 1% на фючърсите на благородния метал, търгувани на стоковите борси.

Известна подкрепа за днешния инвеститорски риск-апетит на европейските пазари на акции извън Апенините, оказва и серията солидни икономически данни. Проучване на агенция Markit отчете подобрение на общата бизнес активност в еврозоната до 11-месечен връх през ноември, докато активността в британската сфера на услугите се ускори до 10-месечен връх. Евростат пък отчете здрав ръст на октомврийските продажби на дребно в ЕС и в еврозоната.

Изборната победа на проевропейския кандидат за президент на Австрия пък парира част от страховете, свързани с надигащата се популистка антиевропейска вълна.

Днешното възходящо движение на европейските борси се дължи отчасти и на нарасналите в последно време спекулативни очаквания, че на заседанието си в четвъртък ЕЦБ ще оповести удължаване с нови шест месеца на срока на действие на програмата за "количествени улеснения", който на този етап трябва да приключи в края на март 2017-а година.

Фючърсите на основните американски фондови индекси също се търгуват на позитивна територия преди старта на днешната търговия на Уолстрийт. Фючърсите на индекса на сините чипове DJIA нараства с 0,42%, което подсказва, че той може да отвори реалната търговия на американските борси в нов исторически връх. Фючърсите на широкият индекс S&P500 и на технологичният индекс Nasdaq100 пък се повишават с 0,38%.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени