Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Движещата човешка потребност е да живеем, но и... да мечтаем

Тя има и химическо обяснение - адреналиновият натиск за живот

| обновено на 04.11.17 в 13:17
В "Контрасти" тази седмица направихме опит за нов прочит на пирамидата на човешките потребности, която е съставена от Ейбрахам Маслоу с психотерапевта Божидар Цендов. Говорихме за това как човек задоволява потребността си да оцелее в съвременното общество и има ли осъвременяване на потребностите. Разгледахме въпросите защо не се чувстваме комфортно, въпреки задоволяването на определени потребности и задоволявайки една потребност, не ставаме ли зависими от друго. Обсъдихме е къде мястото на потребността от свобода.


На първото и базисно ниво от пирамидата на човешките потребности се намират физиологичните ни нужди-  глад, жажда, сън  и поддържане на добро здраве. На второ място се нареждат нашите  екзистенциални нужди - да имаме подслон и безопасно място за живот. На трето място идва потребността ни от любов и принадлежност. Това е средство за преодоляване на чувството за самота и отчуждение. На четвърто ниво е потребността ни от уважение и самоуважение. Хората имат тази потребност, защото това ги прави ценени като личности. На най-високото, пето ниво, е нуждата от самоусъвършенстване. Маслоу описва тази потребност като коренно различна от останалите четири. Това е желанието за усъвършенстване на способностите и развитието на талантите.

Според Маслоу, ако потребностите от по-ниско ниво не са удовлетворени, човек не може да премине към потребностите от по-високо ниво. А има и една движеща, базова човешка потребност - да живеем, да правим нещата, да удовлетворяваме мечтите си. Каква обаче е трансформацията на всичките тези потребности - чуйте повече от Божидар Цендов.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени