Петролните фючърси отстъпват от техните три и половина годишни върхове от началото на седмицата, тъй като инвеститорите на пазарите на суровини са в предпазливо очакване на решението на американския президент Доналд Тръмп относно иранската ядрена сделка по-късно тази вечер (около 21:00 ч. наше време).
Притесненията, че Тръмп ще оттегли САЩ от одобреното през 2015 година международно споразумение относно ядрената програма на Иран, бяха в основата на рязкото поскъпване на петрола през последните няколко седмици.
В понеделник фючърсите на американския лек суров петрол пробиха над важната психологическа бариера от 70 долара за барел за първи път от ноември 2014 година насам. Вчерашната търговия приключи с ценови ръст от 1,4% към 70,73 долара (най-високо ниво на затваряне от 26-и ноември 2014 година), като по-рано през деня петролните фючърси удариха три и половина годишен връх около 70,84 долара за барел.
Фючърсите на петрола сорт "брент" приключиха вчерашната търговия с повишение от 1,7% до 76,17 долара за барел, достигайки за кратко нов най-висок връх от ноември 2014 година насам – около 76,34 долара за барел.
Последва съобщение в Туитър на Доналд Тръмп, в което американският президент посочи, че ще оповести своето решение относно бъдещето на споразумението за иранската ядрена програма във вторник (около 21:00 ч. наше време) – четири дни преди да изтече крайният срок на 12-и май.
Това накара инвеститорите на петролните фючърсни пазари да закрият част от печелившите си дълги позиции по време на търговията във вторник, въпреки че най-вероятно Тръмп ще оповести, че САЩ се оттегля от споразумението. В ранния следобед фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през юни се понижават с 1,2% обратно под 70 долара за барел към 69,90 долара за барел, докато фючърсите на петрола сорт "брент" с доставка през юли – с 0,9% към 75,50 долара за барел.
Ако Тръмп действително оттегли САЩ от ядреното споразумение и обяви, че ще възстанови икономическите санкции спрямо Иран, това може да поднови поскъпването на петрола, тъй като Техеран е един от големите петролни износители.
Анализатори отбелязват, че ако Доналд Тръмп възстанови основните санкции, съгласно законите на САЩ, той трябва да изчака поне 180 дни, преди да наложи най-крайната мярка, която е насочена към банките на държави, които не успеят да намалят значително покупките на ирански петрол. "Ако всички настоящи вносители на суров петрол от Иран решат да поискат изключения и по този начин продължат да внасят ирански суров петрол, те все пак ще трябва да намаляват подобен внос с 20% на всеки 180 дни", посочи пред Ройтерс ръководителят на анализаторския стоков отдел на банката SEB – Бьорне Шийлдроп.
"Това ще има ограничено въздействие на днешното решение върху световния петролен баланс за 2018 година, тъй като ще отнеме време за подновяване на санкциите, но в същото време ще попречи на инвестициите в иранската петрола индустрия, което ще има негативен ефект в малко по-дългосрочен план", допълни анализаторът на SEB.
Ако обаче Тръмп изненадващо реши да продължи да се придържа към постигната през 2015 година сделка и към отказва от санкции срещу Иран, това може да доведе до рязко понижение на цените на петрола на световните стокови борси.
Според някои анализатори най-вероятно Доналд Тръмп ще оттегли САЩ от иранското ядрено споразумение, но без това да бъде придружено с непосредствено възстановяване на икономическите санкции, тъй като американският президент ще се надява на предоговаряне на споразумението. При такъв сценарий също може да се очаква понижение на цените на петролните фючърси, като инвеститорите и в този случай може да действат на принципа "купувай (петролни фючърси) при слухове (за отказа от споразумението), продавай при факти".