Баварският Християнсоциален съюз, част от управляващата коалиция в Германия, трябва днес да реши дали да започне прилагането на плана на председателя му Хорст Зеехофер за отказване на убежище на мигранти, регистрирани в други европейски страни. Искането на вътрешният министър Зеехофер предизвика разрив в отношенията му с канцлера Ангела Меркел, който поставя под въпрос единството на правителството.
Германски медии съобщиха в неделя, че Християнсоциалният съюз е готов да даде на Меркел двете седмици до заседанието на Европейския съвет на 28 и 29 юни, за да постигне общоевропейско решение, позволяващо по-сериозно репатриране на мигранти.
Според информацията в противен случай полицията под ръководството на Зеехофер, ще е готова да започне да изпраща обратно мигранти, регистрирани в други страни от ЕС. От партията отрекоха такива крайни решения да са взимани преди събранието в понеделник.
Канцлерът Ангела Меркел е противник на подобно самосиндикално действие, което е в разрез и с по-ранната й политика на "отворени врати" спрямо големия брой хора, влизащи в Съюза. Меркел обяви, че ще се опита да организира отделна европейска среща на върха преди заседанието на съвета. Нейната цел са двустранни договори за връщане на хора със страни като Италия и Гърция, които са основни входящи точки за имиграцията.
Самият Зеехофер написа за "Франкфуртер алгемайне", че спорът в рамките на функциониращото от само 3 месеца правителство е сериозен, но не и непреодолим. Това не попречи на депутатът от неговата партия Кай Виттакер да заяви,че до края на седмицата Германия може да има нов канцлер.