Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Красимира Величкова: Няма дарителство, което да покрие всички спешни хуманитарни нужди

101 милиона лева са били дарени през 2017 година

Красимира Величкова
Снимка: БГНЕС

Докато системата не се промени, ще има нужда да се помага на хората, които се нуждаят от животоспасяващо лечение, един по един. Това каза за предаването „Преди всички“ Красимира Величкова, ръководител на Български дарителски форум. Няма дарителство нито у нас, нито по света, което да може да покрие всички спешни хуманитарни нужди, предупреди тя:

„В анализа си показваме, че 101 милиона лева са дарени през 2017 година. Това са 0,1 процента от Брутния вътрешен продукт - несравними по обем на средствата, които се отделят от частните дарители - компании фондации и физически лица, с публичните бюджети. Дарителските средства понякога са изключително важни и могат да помогнат, когато държавата под някаква форма не може да реагира бързо и спешно, но е абсурдно да си мислим, че всички нужди могат да бъдат покрити от тях“.

През 2017 година компаниите, фондациите и хората са дарили с малко над 5% повече в сравнение с 2016-а:

„Над 54 милиона лева, тоест над 50% от тези средства, са били за образование - за каузи и проекти, свързани с образование, детско и младежко развитие. Над 10 милиона - 9% от даренията, са от хора. Това е добра новина, защото в страни, които за нас са модел за развито дарителство, най-голям процент от дарените средства не са от фондации, а от хора, които даряват редовно и по малко. Когато повече хора вярват, че в това има смисъл, тогава повече смислени каузи ще бъдат подкрепени и част от тях ще бъдат такива, които допринасят за промяна на системата, а не за решаване на проблемите на парче“.

Голяма част от дарителите се интересуват от развитието на проектите, за които са отделили средства, изтъкна Величкова. На местата, където дарителите успяват с малко средства, на локално ниво, да открият добри решения, е хубаво тези решения да бъдат взимани като  модел от публичните институции и да бъдат използвани, изтъкна тя.

В България все още има негативно отношение към фондациите и неправителствените организации, което личи от названията „грантаджии“ и „соросоиди“, отчете Величкова:

„През последните години има една тенденция в определени медии и в определени среди да се води атака не само към гражданския сектор, а изобщо към всеки активен и независим човек или бизнес, или организация и да се заклеймява работата на тези организации. Именно затова се отчита влошаване на средата за дарителство. Миналата година имаше опит да бъде прокаран законопроект, който да ограничи финансирането на определен кръг организации - съсловните организации, които се занимават със съдебната система“.

Такъв тип действия са знак, че отношението към гражданския сектор не е като към коректив, в който институциите могат да се оглеждат, а по-скоро като към неприятел, отчете тя.

Интервюто с Красимира Величкова можете да чуете в звуковия файл.


Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени