Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как продължителното излагане на екран повлиява съня?

Снимка: Рixabay

Второ национално изследване на агенция Pragmatica, проведено тази година, сочи, че над 70 % от българите имат проблем със съня и се будят поне веднъж на вечер. Средно в едно денонощие спим по 6 часа и 45 минути.  47% от запитаните се въртят в леглото нощем, 17 % сънуват кошмари, а 13 % пият лекарства за сън. Мъжете спят по-добре от жените, поради което през деня са по-ефективни и емоционално балансирани.

Новите времена раждат нови болести – как продължителното излагане на екран повлиява съня и до какви проблеми води научаваме във "Време за наука" от сомнолога д-р Кирил Терзийски.

"Влиянието на екраните не е само чрез синята светлина, която потиска мелатониновата секреция и нарушава нашия сън, но и с ангажирането на нашето внимание, включително и емоционално, което води до едно премисляне на тази информация в часовете, когато си легнем", пояснява д-р Терзийски.

Непрестанното скролване в социалните мрежи води до зависимост от "непосредствената награда", която тази активност предоставя на мозъка, по думите на сомнолога. Д-р Терзийски допълва, че промяната на нивата на допамин, която настъпва по време на този процес, има доказано отношение към регулацията и качеството на съня.

Пълноценният сън се постига с продължителност и регулярност. Не е необходимо да използваме съвременните приложения за проследяване на съня, за да си усигурим неговото качество, смята експертът.

Д-р Терзийски съветва слушателите да се придържат към здравословен начин на живот, като лягат и стават в един и същи часови диапазон спрямо собствения си циркаден ритъм. Важно е преди сън да не се отдаваме на ангажиращи психо-емоционални или физически активности. За добрата физическа форма и качествения сън е необходимо вечерното хранене да е отдалечено от времето за лягане, добавя сомнологът.

Работата на смени е проблем, известен от дълго време на науката. Препоръчително е смените да се променят през по-голям интервал – поне 10-дневен. Ако човек приключи работа рано сутрин, най-добре е да не излага очите си на дневна светлина и да поспи на затъмнена стая, щом се прибере у дома, съветва д-р Терзийски.

Едно алкохолно питие в умерени количества малко преди лягане може да отпусне тялото и съзнанието. По-голямото количество алкохол обаче води до бързо заспиване, но некачесвтен сън, подчертава д-р Терзийски.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени