Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Свършват свободните индустриални площи в София

Жоро Ангелов, мениджър Индустриални площи и развитие на терени
Снимка: Елисавета Белеганска

През третото тримесечие пазарът на производствени и складови площи в София продължава да нараства. Строителната активност е значителна, а обемът на новозавършените проекти е 51 500 кв. м. В същото време броят на всички проекти в процес на изграждане се увеличи до тридесет и пет, с обща площ от 357 000 кв. м.

За изминалото тримесечие са започнати осем нови обекта за общо 66 000 кв. м. В перспектива обемът на пазара в София се очаква да продължи да се покачва. Усвояването на нови площи нараства два пъти на годишна база и през третото тримесечие достига 53 000 кв. м. Спрямо предходното тримесечие на 2024 г. обаче новоусвоените площи се свиват. Това се дължи на факта, че свободните спекулативни площи (изградени с цел отдаване под наем-бел.ред) са предимно с големи минимални складови модули, които не отговарят на засиленото търсене на по-малки пространства.

Усвояването основно се движи от компаниите, които са свързани със София - хранително-вкусова промишленост, компании в търговията (бързооборотни стоки и онлайн търговия). Имаме няколко примера, които са свързани с интегрирани соларни решения и услуги с добавена стойност, коментира Жоро Ангелов, мениджър Индустриални площи и развитие на терени в консултантска компания за бизнес имоти, в предаването “Ритъмът на столицата”.

Компаниите избират София, защото е най-големият пазар. Тук има най-много хора, има бърз достъп до другите градове. Има съвкупност до много компании, които предоставят допълнителни услуги. Освен това има и по-лесен достъп до международните пазари, а пътните връзки са по-добри.

“Интересът към развитието на проекти, които са свързани с логистиката и индустриалното, е съвсем нормален. За нас е важно да отчетем факта, че пазарът се развива. Той нараства. В района на София вече отчитаме 2,15 млн. кв.м. индустриални площи и занапред, в следващите 2-3 години, може да се очакват 5-10-процентни ръстове на годишна база на общия обем на пазара”, допълва той. 

“В София индустриалните площи са много ограничени. Бизнесът е ограничен поради липса на предлагане. Инвестиционен интерес към изграждане на такива обекти има. Това, което е проблем за малките и средни предприятия е, че в голяма част от София има преустройство на старите научно-производствени зони, които се развиват като смесени функционално зони и там има много активно строителство на жилища и офиси”, обяснява Ангелов.

Преди да се случи това строителство, там е имало заводи, които са съборени, те обаче са имали наематели, които след това трябва да отидат някъде и търсят или нови проекти, или други такива индустриални сгради. Проблемът за малкия бизнес е финансирането - разходите, които са свързани с придобиване на имот. 

Още за развитието на индустриалните площи чуйте в разговора на Елисавета Белеганска в звуковия файл.   

По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени