Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката".
Оператор на филма е Камен Розов. Росица Лазарова е и продуцент, а Иво Иванов - журналист в Радио България, е сценарист.
"Лекцията ми е по повод гостуването на филм, който заслужава респект. Той е професионално направен, исторически достоверен и коректен. Разказва за българската общност през Средновековието в Италия. Тя е голяма, колоритна, добре интегрирана. Хората се потомци на средновековните българи там – една тема, която доскоро беше сравнително неизвестна", отбеляза пред БНР-Радио София доц. Чобанов.
И лекцията и филмът са научнопопулярни, но са създадени на базиран на научни знания.
Историкът ще представи нови доказателства, че в Северна Италия е имало не една, а няколко български вълни на заселвания, станали по различни поводи и обстоятелства.
"Става дума за процеси, довели до съществена промяна в етническия облик на Северна Италия, която в ранното Средновековие всъщност заменя своето антично население с ново, което включва и нашите мили прадеди", уточни Чобанов.
По думите му, у нас, за съжаление няма открито нито едно погребение на наш езически владетел. В Италия обаче е намерен некропол, който има вероятност да е на български владетел, а защо не и на самия Алцек.
В последните 10-ина години се появи нова дисциплина, която е в помощ на историческото знание - палеогенетиката. Чрез ДНК анализ можем да получим допълнителни данни за индивиди, намерени на различни археологически проучвания, изтъкна с оптимизъм в гласа си доц. Чобанов.
И допълни: "Вече са събрани достатъчно доказателства за информацията от историческите извори – осезаемото българско присъствие в ранносредновековна Италия.
Учебните програми по история е добре да бъде актуализирани с по-новите сведения за българите и водачите им в Италия.
Чуйте разговора на Лили Големинова.