Каквото съдържание потребяваш, такова виждаш. Алгоритъмът ти показва неща, от което се интересуваш. Много слабо вероятно е подрастващите и младежите да виждат политическо съдържание, коментира пред БНР Мирена Керезова, маркетинг и комуникационен експерт.
Малко се спекулира с това, че Тик-Ток е основният проблем. Навсякъде в социалните мрежи има политическа агитация, смята тя.
Всеобща заблуда в нашата страна е, че в Тик-Ток има само деца, отбеляза Керезова. Самата тя е на 32 години и има 52 000 последователи в Тик-Ток.
Ролята на родителя е най-голяма. Ние носим отговорност да изградим вкус и ценности на децата, изтъкна тя. По думите ѝ, това е "въпрос на споделеност, да водим разговори, да се интересуваме, да ги мотивираме да ни показват", отколкото да забраняваме ползването на определени приложения.
Тези неща не биха сработили. Социалните мрежи са част от живота на децата, коментира Мирена Керезова относно забраната, която в Австралия се налага, за ползване на социални мрежи от деца до 16 години.
"Няма как да държим децата си в изолация. Реално има хора, които използват социалните мрежи за забавна информация, за полезна информация, да общуват помежду си, и лоши хора, които ще го направят за нещо друго. Твърде много генерализираме, че социалните мрежи са лошият герой или че те са причината нещо да се случва. Личностите, които имат потребност от това да изпъкват чрез насилие, те ще имат тази потребност независимо от социалните мрежи. Просто сега много бързо ги разбираме тези неща. Това е казусът."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.