Това мнение изказа пред БНР политологът Яница Петкова.
"Наблюдавахме подобно поведение и преди избора на председател на НС – един танц напред-назад и все пак достигнахме до някакво решение. Струва ми се, че самият факт, че не се бърза чак толкова много, че се бавят процедури, провеждат се разговори, има нещо, с което вече свикнахме – постоянна промяна на позиции. Това говори, че може би има желание. То естествено не е комуникирано правилно. С всяка заявка за компромис се казват и по 5-6 обиди и обвинения, които допълнително отдалечават потенциалните партньори", коментира тя.
Според нея ако решението да се ходи на избори беше взето от всички, то вече щяхме да сме тръгнали в тази посока. Очевидно все още има някакви последни опити и надежди, смята политологът и добави, че те обаче са за надделяване на един или друг. Ако искаме редовно правителство, трябва компромис, напомни Яница Петкова в интервю за предаването "12+3".
Тя смята, че в евентуално правителство, съставено от 4 политически формации, е по-вероятно да влезе ИТН, отколкото АПС. Политологът вижда потенциален проблем във факта, че основните условия се договарят от първите две формации, а БСП и ИТН не се включват в това:
"Възможно е накрая, когато си мислим, че вече всичко е договорено, те да излязат с допълнително условие".
Яница Петкова подчерта, че от доста време се наблюдават разлики в позициите в коалицията ПП-ДБ. По думите ѝ обаче това не значи, че в рамките на този парламент ще се случи разцепление:
"Дори напротив – може би използват удобно тези свои различия, така че да могат да си оставят отворена врата и този, който може, поне да води преговори с ГЕРБ, без другият по някакъв начин да се почувства окалян от подобна ситуация или от подобни преговори. Това си носи и своите опасности, а именно усещането за разделение в тази коалиция. То е видно в много неща".
Има 3 основни политики на коалицията, посочи политологът. Според нея за да може коалицията да остане стабилна и да има условия към ГЕРБ, трябва да избере 1 от тях:
"Разделяйки се между тези 3 основни пътя, ни демонстрира нестабилност, а и не може да застане твърдо зад своите условия".
За отношенията между президента Румен Радев и лидера на ДПС – Ново начало Делян Пеевски, както и изключването на партията от консултациите за съставяне на правителство и последвалите закани от Пеевски, че все пак ще изпрати свои депутати там, Яница Петкова изказа мнение:
"От страна на Пеевски това е някакъв своеобразен и странен за демократичните държави пиар ход. Той си идентифицира ясен противник, политически враг. Всеки един ход е насочен натам, защото това по някакъв начин би могло да стабилизира и самия Пеевски и ясно да го позиционира в политическата игра, в която огромна част от очакванията са насочени в посока Радев да става все по-значим фактор".
Според нея "затоплянето" на отношенията между Радев и Борисов не е от скоро. Тя смята, че то е от няколко месеца. По думите ѝ Борисов вижда в приближаването към президента печеливш политически ход.
Цялото интервю на Георги Налбантов с Яница Петкова в предаването "12+3" чуйте в звуковия файл.