След като години наред българското народно творчество сякаш беше натикано и затворено в шкаф, сега любовта към фолклора се възражда и все повече българи търсят корените си в съхранените в хорàта ни и в народната музика традиции.
Около това мнение се обединиха в студиото на "Нощен Хоризонт" Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев – хореографи, танцьори и преподаватели в школа за народни танци в София. За това говори и броят на хората, които и към момента играят хорà – около 1000 души в различните групи, нива и зали на школата.
А школата се казва "Хороводец".
"Има една активна завръщаност към българските народни танци, то е с една малко по-ралична идея, защото голяма част от хората го започват с идеята да се раздвижат, да намерят нова социална среда, да намерят начин да се разтоварят, да отпуснат напрежението, да се избяга от дигиталния свят, това им дава фокуса, което е свързано и със спорта, сподели Ирина Ботева.
"За мен фолклорът е един жив организъм, той е пряко отражение на действителността, която вижда. Той ни дава един интуитивен усет за това, което е било. Но същевременно той се променя, комбинира, експлодира желанието за танцуване последните 10 години, смятат Ирина и Максимилян.
Мотивите на всеки един, записал се в школата и отишъл да танцува, са различни: от раздвижване, изразходване на енергия и отслабване до желание за докосване до магията на хорото, признават гостите на „Нощен Хоризонт“ и обясняват, че мистиката, както я определят някои, на народния танц се дължи на енергията и на заедността.
"Танцуващите са хванати за ръце, играят в кръг и обменят енергия. Което е двустранен процес – и от преподавателя към учениците, и от учениците към преподавателя“, разказват Ирина и Макс.
Как музиката стига до сърцето, какъв е неговият ритъм, какви тайни крие хорото, защо енергията на българският народен танц не оставя никого равнодушен и колко е важно изкуството в съвременния ни живот?
Слушайте в интервюто на Гергана Мирчева с Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев в "Нощен Хоризонт".