Темите коментират за БНР македонският преводач Душко Кръстевски гръцката университетска преподавателка Фотини Толуди. Те са сред участниците в Международния семинар по българистика, който се провежда във Великотърновския университет.
„Съсипаха я тази държава“ – това е коментарът в социалните мрежи, който най-често пишат всезнайковците по политически, икономически, социални, криминални, спортни и всякакви теми.
Но какво мислят за България гръцката университетска преподавателка по дидактика на историята Фотини Толуди и македонският преводач Душко Кръстевски? Седнали на по чаша кафе пред ректората на Великотърновския университет, те си говорят за България.
„България не е съсипана държава“, казват гъркинята, която е тук за първи път, и македонецът, който е участник в семинара за 11-а година:
„Занимавам се с българските ученици по история преди и след прехода, преди и след влизането на България в Европейския съюз и затова трябва да зная езика. България прави голям опит, но трябва всички. Едни искат да продължат към европейския, но има и такива, които мислят негативно за този път, трябва и тези хора да могат да вярват, че това е за добро за България“, отчита Фотини Толуди.
„Това за мен е като да се връщам вкъщи. Обичам да се разхождам във Велико Търново, вече го усещам като мой град. Първите един, два, три семинара бяха като адаптация, но сега всяко лято не мога без великотърновския семинар. Последният роман, по който работя за превод, е най-новият роман на Георги Господинов. За съжаление, Алек Попов си замина, но говорих с едно издателство за някои от неговите последни неща, които не са преведени“, разказва Душко Кръстевски.
Междусъседските ни връзки - добри, не толкова гладки, последното обтягане на българо-македонските отношения за неслучващите се конституционни промени, които спъват преговорите за македонското членство в ЕС са теми, които вълнуват преводача Душко Кръстевски, който бързо изброява последните кризи, при които българите помогнаха на Република Северна Македония, но „дълбоката държава при вас и при нас все ни пречи“, отбелязва Кръстевски:
„България винаги помага, обаче има някаква дълбока държава и при вас, и при нас, която иска да направи тези отношения по-трудни и да ги скъса. Това, което 99 умни ще го направят, един идиот винаги ще го унищожи. Влизането на Македония в ЕС не е само въпрос за конституцията и включването на българите, има много крачки. При нас тази промяна трябва да започне навсякъде. Не е проблемът само с конституцията, с името и с паспортите“.
От Нова година ни предстои да приемем еврото. Гърция влезе в еврозоната през 2001 година и също мина през сътресения. „Не се страхувайте, нещата ще се случат бавно, за да не катастрофирате, а правителството ви трябва да следи за спекулата“, съветва историкът и университетски преподавател Фотини Толуди и дава своите препоръки към българите:
„Да не се страхуват от началото, за да не стане катастрофа. Бавно, бавно всичко ще стане наред. Това правихме и ние, и другите европейски страни. Първо ще си броите парите и тогава ще ги давате, защото има разлика между лева и еврото. Нашето правителство спря спекулата, това трябва да направите и вие. Правителството да внимава и да наблюдава много навсякъде. Това трябва да разберат българите“.
Снимки: Здравка Маслянкова