В центъра на Алфатар тържествено беше открит паметник на Васил Левски. Така още едно българско селище намери начин да изрази почитта си към делото и духа на Апостола на свободата.
Бюстът е с височина от 245 сантиметра. Той е изработен от скулптора Илия Бояров и е дарение на Община Алфатар от проф. Иван Гаврилов - един от големите родолюбиви благодетели в региона на Силистра.
Инициативата е част от мащабна доброволческа кампания, чиято цел е изграждане на паметници на Левски в населени места, където досега е нямало такива. В основата й е проф. д-р Иван Гаврилов.
"България вече е в надеждните ръце на Левски".
Реакцията на местната общност е повече от емоционална – деца, възрастни, цели семейства присъстваха на откриването, водени от усещането за принадлежност, признателност и гордост.
"Тези хора имат нужда от това. Имате ли представа какъв заряд е за младите хора, за децата?!"
Паметникът е на стойност 12 хиляди лева, разказа кметът на Алфатар Янка Господинова. А предложението от проф. д-р Иван Гаврилов идва преди няколко месеца.
"Нямаше как да не прегърнем тази идея. Много бързо успяхме да организираме документално всичко. Изключително вълнуващ ден!"
За скулптора Илия Бояров това е 11-ти паметник на Апостола.
"Идеята беше в четирите края на България да има паметници на Левски. За радост обаче се разрасна. Това е образ – икона!"
Левски е записал присъствието си в Силистренско още като знаменосец на четата на Панайот Хитов, с която през 1867 година преминава Дунав и слиза на българския бряг при тутраканското село Пожарево. В "Силистренски алманах" от 1899 година е отбелязано, че Апостолът е бил четири дни в Силистра и дори е бил нает за учител и църковен певец, а паметна плоча в село Ветрен напомня, че е бил прехвърлен в Румъния с лодка именно от там.
Макар че, поред проф. Георги Атанасов, присъствието на Левски в Добруджа е по-скоро духовно, отколкото реално.
"Той е изключително важен за всички в Добруджа. Левски ни остави една Конституция. Остави ни и един завет за чиста и свята рупублика, който ние, за съжаление, не успяхме да изпълним. Надеждата е в нашите деца и внуци".
Нека да спрем да му търсим костите му, нека да потърсим духа му, призова още той.
Паметта на Левски никога не може да бъде поругана, казва историкът Иван Занов.
"Левски се е доказал. Друг е въпросът дали днес бихме могли да го погледнем честно в очите".
В деня, в който България отбелязва рождението на Апостола на свободата, Алфатар се нареди сред онези български градове и села, които не просто помнят, а и създават живи символи на почит и признателност.
"Ако не уважаваме него, кого друг?!"
С новия паметник в центъра на града името на Левски вече не е само в учебниците и речите – то е тук, сред хората, вписано в камък, сърца и съзнание.