Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пещерата Леденика посреща летния сезон с кинозала и обновени екопътеки

БНР Новини
Снимка: БТА

От началото на месец юни пещерата Леденика се превръща във водещ туристически център с много атракции и забавления за малки и големи. Това е една от най-старите пещери, използвани от хората на територията на България. Има сведения, че още преди четири века овчарите я използвали като хладилно помещение, за да съхраняват добитото мляко от стадата си. Пещерата, разположена във Врачанския Балкан, е забележителна със своите десет зали, разположени последователно върху 320 м. дължина. Известна е с интересните си карстови форми, създадени от природата в продължение на хиляди години.

Името ѝ се дължи на „Преддверието” – първата зала на пещерата, където се издига огромна ледена колона, обградена от ледени образувания. Леденика е благоустроена за туристи още през 1961 година, а оттогава до днес е най-посещаваната природна забележителност в района на Врачанския Балкан. Пещерата и пространството около нея са на път да се превърнат в голям атракционен център, снабден с високотехнологични и скъпи съоръжения. Това става възможно след изпълнението на амбициозен проект на община Враца с участието на еколози от Природен парк Врачански Балкан. „С много неща ще изненадаме туристите, дошли да преоткрият пещерата Леденика това лято”, казва Оля Генова, участник в екипа, представил проекта за пещерата на град Враца.

Снимка: БГНЕС
„Вече има изграден голям амфитеатър и нов информационен център, а скоро ще бъдат показвани и 5D кино прожекции в галериите на самата пещера. Така посетителят напълно ще се потопи във филма, ще има движение на седалката, дъжд ще ни вали, сняг ще ни вее. Всичко е готово и от началото на юни започват такива прожекции. Около пещерата има въжена градина, стена за скално катерене, амфитеатър, на който ще се изнасят представления за посетители от различни поколения. В самите галерии ще показваме светлинно шоу. Целта ни е превръщането на Леденика в нов вид туристическа атракция, с която да бъдат привлечени още туристи и да останат поне за ден повече на територията на нашия град. Цялото обновление струва около два милиона евро. Помислено е и за опазването на биоразнообразието вътре в самата пещера. За да не се смущават пещерните обитатели – прилепите и насекомите, сме разположили атракциите само около входа на Леденика. С това се надяваме също да регулираме безразборното влизане и движение в галериите. Замисълът ни беше да изградим атракционите в един стил, т. е. да имат екологична и спортна насоченост. Освен въжената градина и стената за спортно катерене, в близост до входа на Леденика сме се погрижили да има две тематични добре обозначени екопътеки. Едната сме нарекли „Карст и биоразнообразие”, другата е „Планинарство за начинаещи”. Дори самият път към пещерата трябва да носи приятно преживяване и да разкрива живописната гледка към Врачанския Балкан. Искаме да събудим любопитството на посетителите и да ги ориентираме, какви красоти крие природата на страната ни. Затова наоколо поставихме информационни табели, където съобщаваме за останалите природни паркове, по-малко познати на туристите. За любопитните посетители сме поставили информационни табла с класация на пещерите в България. От нас те ще научат коя е най-релаксиращата, най-красивата, най-голямата или пък най-облагородената пещера в България.”



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Пътувай бавно, почивай активно или как селският туризъм у нас навлезе в нова фаза

Стари български села с уютни къщи за гости, тишина, разходки сред природата и вкусна домашна храна. Селският туризъм се превръща в предпочитан форма на отдих, особено сред семейства и млади хора, които избират природосъобразния начин на..

публикувано на 27.08.24 в 10:15

Когато небцето пътешества във времето – кулинарните турове все по-популярни сред младите у нас

Казват, че за да опознаеш дадено място, трябва не само да го видиш с очите си, но и да го вкусиш с небцето си . Всяко българско село, всеки град или регион си има своя специфичен дъх и аромат. Един от начините да ги опознаете са кулинарните маршрути,..

публикувано на 16.08.24 в 09:25

Гл. ас. Радослав Йорданов: Няма как да опознаеш Дунава, ако не се "гмурнеш" в него

Лятото може да е незабравимо не само с почивка край морето, а и с разходка до дивите плажове на Дунава. Всяко от градчетата по бреговете на голямата река си има своето място, където човек може да разпъне чадър и да стъпи върху фините речните пясъци...

публикувано на 14.08.24 в 09:45