„Най-добрият път за икономическото развитие на страната ни е туризмът. Но всичко, което предполага развитието на този бизнес, трябва да се прави с познание, последователност, дългосрочно планиране. И не на последно място – с любов”, убедена е Даниела Димитрова, основател и ръководител на сдружение „Нашата красива България”. То е създадено през 2008 г. с идеята да обедини усилията на специалисти в различни области. „Нашата България е красива, но всички ние непрестанно трябва да работим в две основни посоки - да съхраняваме богатствата, които има тя, и с радост и гордост да ги показваме на нашите гости от цял свят” – казва още тя.
„Ако всички ние се обединим – министерства, местна власт, всеки собственик и служител, можем да направим много. България е красива, но трябва да се постараем да разкрием нейните съкровища. Да направим така, че хората да преживеят два дена, дори само два часа, но те да са незабравими, да се влюбят в страната ни и да мечтаят да се върнат. Това наистина не зависи от друг – само от нас. През годините, в които ръководя проекта, успяхме да привлечем някои от най-добрите специалисти – архитекти, инженери, художници. Работим в много близко сътрудничество с кметовете и представителите на местната власт. Tази година съм насочила усилията си в красивия планински курорт Банско – отскоро съм собственик на хотел и механа, която пресъздава атмосферата на старинен хан. Моята идея, която вече превръщам в реалност – да предложим своеобразен туристически продукт на нашите гости, съчетаващ посещение на планински местности, културни и исторически забележителности, национална кухня и приятни изненади. Между хотела и механата разстоянието е стотина метра. Организирали сме „транспорт” – пъстра каручка, украсена с шарени черги и възглавници... А в механата ги очаква вкусна храна и жива музика.”
Първите, поканени да дадат старт на проекта в Банско, бяха музикантите от прочутия оркестър „Ъндърграунд”. Сега там звучи оригиналния местен фолклор в изпълнение на „Банските старчета”, женската група „Бабите от Банско” и др. „Храната доставяме от местни ферми, всичко е местно производство – козе сирене, месо, зеленчуци. Искаме да стимулираме малкия и среден бизнес. Това е още една от задачите ни” – продължава г-жа Димитрова. Тя е инициатор и организатор на още няколко значими събития, които засега само косвено се свързват с туризма – фолклорен фестивал в екорезерват в Северна България, форум на комедийния театър и др. Предстои и поредица от музикални събития, които ще обогатят културния календар на Банско.
„Имаме много добри контакти с Русия, Центъра на промишлеността на Република България в Москва, посолството, с хора, които споделят нашите идеи. С тяхно съдействие през октомври сме поканили една руска група, доста актуална в момента в Русия – Mystic Rose ("Мистик роуз"). Музикантите имат много фенове, част от тях ще пристигнат с групата. Ще се постараем да им покажем не само Банско и планината, но и други паметници на културата, разположени наблизо. Гостуването на групата е само начало на цяла поредица джаз и поп концерти, които ще организираме в Банско през цялата година.
Една от сериозните дейности, с които сме се заели, е реставрация на наши светини. Най-лесно е като дойдат туристите да ги заведем в най-посещаваните места – Рилския манастир и други свети места, превърнали се в притегателен център за посещения. Поставили сме си задача да откриваме и възстановяваме неизвестни български паметници на културата. Да покажем, че проектът „Нашата красива България” наистина изпълнява своите идеи. Имаме годишна програма, в която, заедно с църковните настоятелства, кметове и др. набелязваме старинни църкви и манастири, подготвяме проектобюджет. Работим много добре с българските институции. Нашият проект е подкрепен от Министерството на икономиката и туризма. И това е изключително важно – така нашите идеи се превръщат в реални действия.”
Снимки: Албена Безовска
В скътаното сред склоновете на Източните Родопи село Пчеларово разказват предание, че в района виреели вековни дъбови гори и орехови дървета, в чийто хралупи се въдели диви пчели. Пчеларството е отколешен поминък на хората, за което говори и самото..
По разнообразие на птици страната ни заема едно от челните места в Европа и попада в ТОП 5 на дестинациите за т.нар. бърдуочинг или орнитологичен туризъм на Стария континент, научаваме от разговора ни с д-р Георги Герджиков, който от години развежда..
Скалните венци, надвесени над река Русенски Лом и нейните притоци Бели, Черни и Мали Лом са магнит за природолюбители и търсачи на висок адреналин. Целият район е известен като Поломието или „Планина под равнината“. В течение на хилядолетията тук реките..
Винената култура в България преживява подем. Все повече места и събития привличат любители на виното и засилват интереса към винения туризъм. През..
Коледно-новогодишните празници на остров Света Анастасия започват от 22 декември, когато се чества Света великомъченица Анастасия. Отплаването с кораб от..