Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Знамето на българските въстаници от Илинденско-Преображенското въстание в Енидже Вардар намери своя достоен дом

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Потомката на българи от Егейска Македония Анка Николова Хикимова – Колакова дари в парламента знамето на българските въстаници от Илинденско-Преображенското въстание в Енидже Вардар. Дарителката избра това да стане в Народното събрание като един от символите на съвременната българска държава.

111 години безценната реликва е съхранявана от семейството на Анка Колакова. То е ушито през зимата на 1903 г. от местната българска учителка Мария Капитанчева по изричното нареждане на легендарния войвода Апостол Петков Терзиев-Ениджевардарски. Пред него се заклеват 250 четници от ениджевардарските чети на Апостол Терзиев и Иван Орджанов и кукушката чета на войводата Кръстьо Асенов. Знамето е водело въстаниците по време на боевете през юли, август и септември на 1903 година. След въстанието то е било спасено от отец Димитър Джутев от българската църква „Св. Св. Кирил и Методий”.

Председателят на парламента Цецка Цачева прие българската светиня и я предостави за съхранение на директора на Националния военно-исторически музей Соня Пенкова. Знамето, на което има следи от кръвта на българските въстаници, ще бъде изложено в музея, редом с  всички знамена от борбите за национално освобождение и обединение. Негово копие ще бъде предоставено на Националната гвардейска част, за да участва в тържества и ритуали, свързани с историята на страната.








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Фалшифициране на исторически и културни ценности "замърсява" науката

Дали сред експонатите в музеите могат да попаднат и някои фалшификати, дотолкова добри, че да не отстъпват на оригиналите – по тази тема се носят слухове и се правят спекулации, но в момента цяла поредица от исторически фалшификати гостуват като..

публикувано на 18.10.24 в 09:25

Цял квартал от XIII – XIV век, подобен на Града на хобитите, откриха археолози в Перперикон

Комплекс от десетина малки къщички, разположен в южната част на Скалния град Перперикон, разкриха археолози под ръководството на проф. Николай Овчаров. По думите му, става дума за цял квартал, датиран от XIII – XIV век, който силно напомня на..

публикувано на 08.10.24 в 19:34

Над 30 животински фосили от времето на динозаврите събраха учените край Трън

Как е изглеждал животинският свят в района на днешния град Трън преди повече от 80 милиона години - на този въпрос се опитват да отговорят учените палеонтолози от Националния природонаучен музей при БАН. В резултат на лятната им експедиция, която..

публикувано на 06.10.24 в 10:10