Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Аниматорът Димитър Петров – в плен на митове и легенди

БНР Новини
Снимка: личен архив

Той е млад, талантлив и амбициозен младеж, уверен, че ще реализира своята детска мечта. Това е Димитър Петров, аниматор и създател на проекта „Златната ябълка”. Роден е в София, но тъй като семейството му имало много динамичен начин на живот, до 16-годишната си възраст имал възможността да живее и да почувства отвътре атмосферата на над 14 града в страната. Част от тях били в Родопите, други в Северозападна България – все магически места. Дали това е повлияло по някакъв начин на Митко, както обича да го наричат? Ето какво той си спомня от детството:



СнимкаИзраснал съм в най-различни планински места, където все още се говори за самодиви, змейове и всякакви легенди и предания…За едно дете винаги е интересно да сменя околната среда, а Родопите са изключително красиво място. Макар че съм бил малък, аз все още помня отделни картини, пейзажи, гледки, които са много впечатляващи. Когато заминах да уча в Англия, осъзнах, че едно от нещата, които най-много ми липсват, са планините. Едва тогава разбрах, че Родопите, Стара планина, Рила, Пирин са едно изключително богатство.

Димитър завършва образованието си в Уестминстърския университет. По време на обучението си работи като аниматор в гиганти в бранша като Cartoon Network Studios Europe, които произвеждат продукции за цял свят.

СнимкаДокато работех в това студио, започнах разработването на „Златната ябълка”, защото видях как се прави една такава продукция. Работата в студиото от една страна развали магията, защото съм израснал с неговите анимационни сериали, но от друга страна ми показа, че това всъщност не е магия, а един добре организиран процес, който изисква много знания, подготовка. Не е невъзможно да се правят такива продукти и в България. В Лондон забелязах, че всички знаят за феите, драконите, елфите, но никой не е чувал за самодиви, змейове, кукери. Тогава се запали искрата за създаването на българска анимационна фентъзи-поредица, вдъхновена от българската и балканска митология и фолклор. Затова се завърнах в България – за да направя проучване на „терен”. Това ми позволи да се запозная с много талантливи млади хора, търсещи поле за изява.

Към този проект се присъединява Елена Рапонджиева, също завършила образованието си във Великобритания. Тя става и продуцент на проекта. Визуалният стил на сериала е разработен с помощта на главния дизайнер Светла Радивоева. Тя създава дизайна на главната героиня Вихра, която има на главата си облаче, вместо коса. Дава насоки и за костюмите на женските образи. В момента Светла работи като аниматор в Walt Disney Animation Studios. В началото в  екипа на „Златната ябълка” участвали четирима, а днес вече 20-ина ентусиасти, които след работния си ден инвестират време и сядат да рисуват. Много скоро зрителите ще имат възможността да се насладят на този къртовски труд. Попитахме  Митко каква е каузата  на този проект:

СнимкаПроектът всъщност е с две каузи. Основната кауза, поради която започнахме да работим по него, е да покажем една малко по-различна страна на българската култура, както и на балканската. Да направим един медиен продукт, един сериал, който да набляга на най-положителните страни от нашата народопсихология. Да покажем митологията и фолклора ни и това, което ни е запазило като народ през всичките тези години, поднесено на един разбираем език за новите поколения. Другата кауза е този проект да даде поле за изява на талантливи млади българи, аниматори, дизайнери, художници. Искаме „Златната ябълка” да е само началото за един красив, съвременен, конкурентоспособен български продукт, който да ни показва във възможно най-положителна светлина, и да направим пътека за бъдещи такива начинания, за да покажем красивото лице на нашата култура. В България може и се случват много хубави неща, остава да ги намерим и покажем – споделя Димитър Петров.

Да пожелаем на тези млади хора от „Златната ябълка“ да стигнат до „златната рибка” и тя да изпълни всички техни желания!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

БНР пита: Кои са българските посланици на културата на 2024 г.?

Инициативата на програма "Христо Ботев" на БНР, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието..

публикувано на 11.11.24 в 20:05

Графити в Благоевград напомнят 20-годишната ни история в НАТО

Преди дни в Благоевград беше представен цветен графити-стенопис, създаден във връзка със 20-ата годишнина от членството на страната ни в НАТО. Стрийт-арт творбата може да се види на   ул. "Славянска" №65 и е реализирана с подкрепата на..

публикувано на 10.11.24 в 08:05
Тетяна Станева

Фестивалът "ОКО" има мисия – да покаже на българите какво става в Украйна

Повече от 100 филма, както и разнообразни дискусии по актуални теми очакват изкушените да научат повече за случващото се в момента в Украйна от първо лице. Петото издание на кинофестивала "ОКО" дава тази  възможност от 8 до 15 ноември, като за първи..

публикувано на 08.11.24 в 12:15