Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Леда Милева – жена с класа

Спомени на библиотекарката Надежда Ангелкова

На 5 февруари се навършиха 100 години от рождението на голямата българска детска писателка Леда Милева. Блестящ преводач, ерудиран публицист, дългогодишен председател на Съюза на преводачите в България и на Българския П.Е.Н. център, постоянен представител на България в ЮНЕСКO, генерален директор на БНТ. Леда Милева е автор на повече от 30 стихосбирки за деца, театрални и радиопиеси, превеждани на английски, френски, немски, руски, полски и други езици.С нейните детски книжки са отраснали няколко поколения българи. „Научете децата от малки да запомнят, че не е толкова важно колко книги са прочели, а какво са научили от тях“ − казваше преди години Леда Милева.

От 5 февруари в Столичната библиотека започнаха Дните на Леда Милева, в тях са включени изложби и интересни инициативи за деца от различни възрасти, свързани с творчеството на голямата писателка.

На името на Леда Милева, в Детския център на Столична библиотека, беше именувана и зала.

Тя е предназначена за най-малките читатели на възраст до 5 години.


„Няколко пъти е идвала в Детския отдел и на живо съм я виждала, присъствието й е невероятно, толкова добре комуникира с децата, излъчването й е голямо – спомня си Надежда Ангелкова, библиотекар с 30 години професионален опит в Детския отдел на Столичната библиотека.

Може би самите стихове и приказки, които пише докосват така хубаво малките читатели, но винаги е имало голямо присъствие от деца, от посетители, когато сме провеждали такива срещи с Леда Милева. Те са били няколко в годините. През 2000 г. Столичната библиотека отбеляза заедно 80-ата годишнина на Леда Милева и Валери Петров. Четоха се техни произведения, имаше много читатели – малки и по-големи, които знаеха техните произведения и им задаваха много въпроси, виждаше се, че са добре запознати с книгите им.“

Валери Петров е посещавал по-рядко библиотеката, за разлика от Леда Милева, която е присъствала и на честването на 55-ата годишнина на Детския отдел през 2008 г.

„Прекрасно изглеждаше тогава – продължава разказа си за любимата детска поетеса Надежда Ангелкова. − Страхотна дама. Във визията, в начина, по който комуникира, в поведението й с децата и с нас – библиотечните работници, отношението й беше невероятно. Много добре изглеждаше. Жена с класа, която с много малко български поетеси, поети и писатели мога да я сравня на тези години. Невероятно излъчване и топлота. С много хубави чувства съм останала от нейните посещения. За съжаление, вече няма как да я видим, но споменът за нея остава – за читателите , за нас библиотекарите, за читателите, които са се срещали с нея. Прекрасна жена.“

Надежда Ангелкова си припомня също как Леда Милева е посетила преди години библиотеката с правнучката си. Пожелала е да й се направи читателски картон, въпреки че самата тя притежава богата лична библиотека.

Това беше огромен жест към библиотеката от нейна страна – отбелязва Надежда Ангелкова. Този читателски картон сега се пази в архивите на Столичната библиотека, а сега по време на честванията, посветени на 100 години от рождението на Леда Милева, които продължават до края на седмицата, може да се види в изложбата в Детския център на библиотеката.

Тази изложба съдържа снимки от детството на Леда Милева, както и първите броеве на детските списания, на които Леда Милева е била автор и главен редактор: „Първи стъпки, „Звънче“, „Прозорец“ и „Дружинка“.

В голямата зала на Американския център към Столична библиотека, който се намира в същата сграда с детския център, могат да се видят и лични вещи на поетесата, както и нейния орден „Стара планина“ първа степен, връчен ѝ от президента Георги Първанов през 2006 г.


Снимки: Ася Чанева, БГНЕС и личен архив


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Кадър от „Идва есента“

Музиката е на фокус в Киномания – най-старата филмова панорама у нас

Тази вечер, 13 ноември, в Зала 1 на НДК в София започва 38-ото издание на Киномания. Началото на кинопанорамата ще бъде дадено с най-новия игрален филм на режисьора Милко Лазаров "Стадото”, чиято световна премиера беше преди месец в Лондон, в..

публикувано на 13.11.24 в 10:10

БНР пита: Кои са българските посланици на културата на 2024 г.?

Инициативата на програма "Христо Ботев" на БНР, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието..

публикувано на 11.11.24 в 20:05

Графити в Благоевград напомнят 20-годишната ни история в НАТО

Преди дни в Благоевград беше представен цветен графити-стенопис, създаден във връзка със 20-ата годишнина от членството на страната ни в НАТО. Стрийт-арт творбата може да се види на   ул. "Славянска" №65 и е реализирана с подкрепата на..

публикувано на 10.11.24 в 08:05