Има спад със 7% на новозаразените с Covid-19
Идеята е да достигнем 70-75% ваксинирани в страната, но това няма да е лесно, каза пред БНТ главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Изготвят се списъци с медицинските специалисти, желаещи да бъдат ваксинирани срещу коронавирус. На места в страната интересът между медиците е малък, до 30%, а на други са почти 100%, съобщи Кунчев. Той обясни разликата с това, че доста хора очакват повече данни и опит с ваксината. Имаме намаление със 7,1% на новите случаи на коронавирус. Можем да изкараме едни нормални празници, със събиране до 10-15 души. Но ако се събираме в огромни компании, резултатът ще го видим на 7-8 януари, предупреди Кунчев.
41% са новозаразените в страната при направени 9715 PCR проби
3980 са новите случаи на коронавирус в страната за последното денонощие при направени 9715 PCR теста, сочи Единният информационен портал. Най-много са новите случаи в София - 711, следват Бургас с 471 и Пловдив с 394 нови случая. Общият брой на направените тестове към 9 декември е 1 032 782. От началото на пандемията потвърдените заразени са 168 165. Активни са 93 981 пациенти. Хоспитализирани са 6839. В интензивни отделения са 514 души. Излекувани за последното денонощие са 3412 болни, с които общият им брой в страната достигна 69 028. За последното денонощие са починали 146 души с установен коронавирус. Общо смъртните случаи от март до днес са 5156.
Не е отслабнал натискът върху здравната система
Това заяви пред БНР д-р Десислава Кателиева от Националната асоциация на работещите в спешната медицинска помощ. По думите ѝ екипите на центровете за спешна медицинска помощ продължават да работят на пълна мощност: "Независимо, че се откриват нови Covid отделения, продължава да има проблем с намирането на легла, особено, които са с кислородни апарати". Д-р Кателиева изрази надежда, че Националния оперативен щаб и Министерството на здравеопазването ще анализират ситуацията преди да вземат решение дали на 21-ви декември да отворят всички търговски центрове, заведения и хотели: "Знаем, че по Коледа много българи от чужбина си идват за празниците. Те също са са една група, които може и да са заразени. Ако всичко е отворено, ни очакват много, много тежки новогодишни и след новогодишни празници." Цялото интервю - чуйте ТУК.
Ще е грешка да се смекчават противоепидемичните мерки
Ще е погрешно ако се отворят яслите и детските градини и се премине към постепенно отваряне и на други обекти, каза пред БНР математикът Петър Велков, преподавател и експерт по управление на кризи. „Данните не показват, че можем да започнем смекчаване на мерките." Последните седмици, продължаваме да сме първи по смъртност в Европа на 1000 жители, а броят положителни проби за коронавирус показва, че вирусът е силно разпространен в обществото. „Всичко е против здравата логика да смекчаваме мерките в момента, без да можем да видим ефективен резултат“, твърди Велков. Ако пандемията се управлява с ясни и точни мерки, няма да се влиза в тежки локдауни, смята експертът.
Държавата финансира производството на ваксини и серуми
Правителството отпуска 11,3 млн евро за инвестиционните проекти, които разработва дружеството БУЛ БИО. Средствата са за нова, допълнителна производствена линия за противотуберколозна ваксина, реновация на лаборатория за производство на човешки кръвни продукти и възстановяване производствoто на антитоксични серуми от конска плазма, съобщи правителствената прес-служба. „България произвежда не само ваксини, но и антитоксични серуми за огромен брой държави по света“, коментира на правителственото заседание премиерът Бойко Борисов. На заседанието здравният министър Костадин Ангелов е докладвал, че за една седмица от коронавирус в страната са излекувани рекордните 16 028 души.
За 6 месеца Пловдив разработи апарати за обдишване, вече са в три болници
Петнадесет апарати за обдишване получиха като дарение 3 пловдивски болници. Техен производител е фирма за медицинско оборудване, базирана в града. Апаратурата за механична белодробна вентилация е разработена за 6 месеца и внедрена в производството. За здравните заведения са осигурени и 100 000 медицински защитни маски от най-висок клас. Общата стойност на дарението е 1 млн. лева. Десет от дарените апарати за обдишване получи УМБАЛ „Св. Георги“. Други три апарата са предназначени за МБАЛ „Св. Пантелеймон“, а два отиват в МБАЛ „Св. Мина“. От името на общината кметът Здравко Димитров благодари на всички дарители. „В днешната борба медиците пишат нова история на медицината“, посочи кметът и призова пловдивчани към отговорност - всеки да носи маски, защото всеки ден губим животи. Още по темата - ТУК.
С близо 17 млн. лв. ще се финансират противоепидемични мерки в над 2000 училища
Част от средствата са за закупуване на устройства за онлайн обучение, обясни министърът на образованието Красимир Вълчев.„Дезинфектанти, маски и т.н., допълнителни устройства за осъществяване на обучение в електронна среда, пречистватели на въздух, заплащане на интернет за ученици и учители, когато това е необходимо. Изплащане на допълнителни възнаграждения в края на годината. С това постановление можем да кажем, че ще приключим успешно и дори по-добре бюджетната година от миналата“, уточни министърът.
Кризата наложи иновативни решения в банково-финансовия сектор
Оказва се, че макар и консервативен, финансовият сектор се справя успешно с предизвикателствата на времето. Коронакризата ускори значително процесите на навлизане на дигитализацията, като се започне от хоумофиса, който се оказа възможен и за банковите служители. "Успяхме да се преструктурираме доста бързо, за по-малко от две седмици", каза банковият мениджър Николай Спасов. Някои банки вече въвеждат и автоматична машинна оценка на решенията за кредити - кой кредитоискател е потенциално благонадежден, кой – не, поясни Лидия Димитрова от компания за събиране на вземания. Още по темата - ТУК.
Гърция няма да изисква карантина и бързи тестове за Сovid-19 от водачите на товарни камиони
Във връзка с въведените в Гърция от 18 декември 2020 г. допълнителни мерки за пристигащи граждани, независимо от националността им, посолството ни в Атина получи информация от Гръцката организация за обществено здраве (EODY), че изискваната 10-дневната карантина и бързи тестове за Сovid-19 не се отнасят за водачите на товарни камиони. От Гръцката организация за обществено здраве потвърдиха, че практиката за извършване на бързи тестове за Сovid-19 на водачите на товарни камиони не е подновявана. Гърция няма да изисква бързи тестове за тях на входа на сухопътните ГКПП, независимо от входния пункт (отворени са Кулата-Промахон, Маказа-Нимфея, Илинден-Ексохи, Капитан Петко Войвода-Орменио). Също така за шофьорите на товарни камиони не се отнася и 10-дневната карантина. Освен това за товарните камиони продължава да не се прилага ограничението за преминаване само в часовата зона от 07.00 ч. до 23.00 ч. Запазва се изискването за представяне на QR код. Информацията е от Единния информационен портал.
Актуална информация за коронавируса и мерките в България ще откриете на още девет езика – в чуждоезиковите секции на уеб сайта на Радио България.
Редактор: Гергана Манчева
В „България днес“ на 25-ти ноември отбелязваме Международния ден за елиминиране на насилието над жени, обявен с Резолюция на ООН през 1999 г. На всеки 10 минути в света е убивана по една жена, сочи статистиката. В България от началото на 2024 година..
В "България днес" на 22 ноември говорим за това как се осъществява дейността на едно българско сдружение в Гърция, с какви задачи и отговорности е натоварено то и защо се занимава с българолюбивата си дейност. Наш..
В "България днес" отбелязваме Деня на християнското семейство - 21 ноември с разговор-прозрение на Дарина Григорова с отец Сергей Павлов, предстоятел на храма "Успение на Пресвета Богородица" в столицата за любовта, семейството и изкушенията на делника...
На 28 ноември в „България днес“ ви предлагаме анкета с българите в Лондон – какво мислят за..