Около 2000 души годишно посещават открития през 2014 г. туристически център в силистренското село Кайнарджа, съобщава БТА. Преобладават българските туристи, които на място се запознават с експозиции за Руско-турската война (1768-1774 г.), с историята и етнографията на община Кайнарджа. Туристите получават информация и за многобройните преселения на населението в Южна Добруджа.
Най-много посетители се регистрират в деня на ежегодния фолклорен събор "Край чешмата - под върбата". Интерес към тази туристическа дестинация проявяват семейства, ученици, студенти. Не са рядкост групите от пенсионерските клубове от областта и страната. А в бъдеще той може да привлича и групи от чуждестранни туристи, които обичат да изследват и посещават отдалечени и напълно нови туристически дестинации.
През 2017 г. силистренската община Кайнарджа стана част от международния маршрут за исторически туризъм „Места на мира”. Той започва от португалския град Евора Монте, преминава през още 8 селища от 6 европейски държави и стига до добруджанското селище в България, в което през 1774 година е бил подписан мирен договор между Османската империя и Русия, сложил край на една от войните между тях, пише порталът на българските общини КМЕТА.бг.
Основната забележителност в силистренското село е историческата чешма Кючук кайнарджа, край която през 2012 година с евросредства беше изграден посетителски комплекс на стойност 200 хил. лева. Около чешмата е оформена и алея на славата, където се издига паметник на руския генерал Пьотр Румянцев, подписал преди повече от два века договора с Високата порта от името на Екатерина Велика.
В Туристическия център е поставено началото на събирателска и краеведска дейност, свързана с община Кайнарджа. Центърът има за цел да работи с научни и културни институции, да утвърждава достиженията на този български край.
Снимки: Община Силистра
Хубавите есенни дни са прекрасно време за разходка сред дюкянчетата на Самоводската чаршия във Велико Търново. Чаршията възниква в средата на XIX век, когато на улицата излагат своята продукция земеделци от околните села. Появяват се и занаятчийски..
Те радват окото, сбъдват желания и лекуват. Хиляди пясъчни колони, малки и големи, наподобяващи хора, растения или митични животни, са осеяли обширна територия от 50 кв. км в околностите на град Варна. Произходът им до ден днешен не е напълно..
Стари български села с уютни къщи за гости, тишина, разходки сред природата и вкусна домашна храна. Селският туризъм се превръща в предпочитан форма на отдих, особено сред семейства и млади хора, които избират природосъобразния начин на..
България, разположена в центъра на древни цивилизации, предлага впечатляващи исторически забележителности, заобиколени от най-добрите черноморски..