В навечерието на Успение Богородично и празника на Несебър, 15 август, вярващи жители и гости на града отправят горещите си молитви към Божията майка, с надеждата да се смили над страданията им. На литийното шествие те въздигат Чудодейната икона „Света Богородица - Владетелката на живота", която датира от XIII век. Светинята е известна още като Черната Богородица, заради тъмните цветове, с които е изписана. Според църковното предание, чудотворната й сила многократно спасявала града през вековете и затова жителите на града я приемат за своя покровителка. Изографисана е във византийски стил и се счита, че е била пренесена от Атон. Вярва се, че лекува много болести, но най-много помага на жените да заченат и успокоява душевните терзания.
15 август е празник и на великотърновското село Арбанаси. Там в манастира „Успение Богородично" се намира чудотворната икона "Богородица Троеръка" със сребърен нимб, която помага на жените да станат майки. Обителта, в която се намира обкованата със сребро светиня, е строена по времето на династията на Асеневци, управлявали Второто българско царство в периода 1187 и 1280 година. Вярва се, че жените, които искат да заченат, поставят, след гореща молитва, монета на иконата и ако тя залепне върху нея – Богородица ги е чула.
Редактор: Дарина Григорова
Датата 23 октомври, която запознатите с македонските дела свързват с основаването на ВМОРО/ВМРО преди 131 години в Солун, вече 17 години се чества в Северна Македония като държавен празник и е неработен ден в страната. Тази несъмнено важна за..
Наричат Никопол "градът на вековете" заради неговата хилядолетна история. Той възниква като селище още през 169 г. по времето на римския император Марк Аврелий. През 629 г. византийският император Никифор III Фока преименува града на Никополис, което..
Дали сред експонатите в музеите могат да попаднат и някои фалшификати, дотолкова добри, че да не отстъпват на оригиналите – по тази тема се носят слухове и се правят спекулации, но в момента цяла поредица от исторически фалшификати гостуват като..