Българските зеленчуци са предпочитани заради вкусовите си свойства, но предстоящата зима вероятно ще принуди българите да купуват изцяло вносни домати и краставици. Производителите на оранжерийна продукция предупреждават, че пазарът може да остане без зеленчуци родно производство. Причината – висока себестойност на продукцията.
Всеизвестно е, че оранжерийното производство е едно от най-скъпите в земеделския сектор, а в настоящия момент производителите изчисляват, че е по-разумно да затворят. „Положението е плачевно. Три пъти са скочили цените на ток, газ, торове, препарати, пелети – това, което за нас е най-необходимо“, посочи пред БНР оранжерийният производител Атанаска Бялкова, която много добре познава проблемите отвътре:
„По-разумното е да затворим оранжериите и да не работим. Обаче ние даваме хляб на около 30 хиляди човека в България, представете си какво ще се случи с тези хора?“
По думите ѝ, близо 90% от оранжерийните производители ще предпочетат да не засаждат нищо, защото вместо печалба, това ще им донесе големи загуби. Атанаска Бялкова дава и конкретен пример:
„Преди, когато газа беше на по-нормални цени, само отоплението за килограм домати излизаше 1-1.50 лв. Ако сега го умножим минимум по три и прибавим торове и препарати, които също са поскъпнали, значи 5-6 лева ще излиза от оранжерията кило домати или краставици. Кой човек ще отиде да ги купи на тази цена?- пита производителката. Според нея изходът от ситуацията е един:
„ Да, това е изходът – внос. И хората ще ядат зеленчуци от Гърция, Турция, Албания. Там не знаем какви ще са цените, но всеки тук е наясно, че българското оранжерийно производство е най-скъпо. Защото при нас винаги токът и природният газ са били най-скъпи и ние не можем да си позволим да продаваме на ниски цени. Трябва да дадем и заплати на работниците, пък за нас – каквото остане.“
Освен предизвикателствата с цените на енергоносителите, с които секторът се сблъсква, подобно на всички останали бизнеси в последните месеци, оранжерийните производители в България от години водят и една друга битка. Тя е с нелоялната конкуренция на хора, които продават вносни плодове и зеленчуци на по-ниски цени, но обявявайки ги за произведени в България. Към тези проблеми се прибавят и още, свързани с субсидирането на оранжерийното производство у нас:
„Всеизвестно е, че в оранжерийното производство вземаме най-малки субсидии в цяла България. Парите никога не са били разпределяни според това колко стока изнасяш на пазара, а според това дали си животновъд, зърнопроизводител, зеленчукопроизводител. Ние винаги сме били ощетени. Нещата малко се пооправиха в последните години, но като гледам какво се случва в държавата, не очаквам някакво слънце да проблесне при нас. Ето, отново се дават средства на големите животновъди и зърнопроизводители, а ние винаги сме били в тъча.“
Атанаска Бялкова с огорчение допълва, че браншът им дори не е поканен да участва в провеждащите се разговори относно мерките и схемите за подпомагане през следващия програмен период на ЕС. Заради всички натрупани проблеми оранжерийните производители настояват за спешна среща със служебния премиер и министъра на земеделието и предупреждават за масови протестни действия. Основните им очаквания?
„Да направят субсидиите за оранжерийно производство както са в цяла Европа, защото ние вземаме най-малката субсидия. Да ни махнат акциза на горивата, защото ние плащаме акцизи, а зърнопроизводителите- не“ – обобщава Атанаска Бялкова. И е категорична, че е въпрос на дни производителите да вземат решение дали 30-те хиляди работещи в оранжериите ще останат без препитание за зимата.
Интервю: Веселина Миланова, БНР-„Хоризонт“
Редактор: Елена Каркаланова
Снимки: архив, БГНЕС
В брой 28 на предаването слушайте: За да опазим идентичността си, е необходимо да се върнем към човешките ценности – интервю с адвокат Нуредин Нурединай, представител на българското национално малцинство в Албания; Италианецът..
Кандидати за председател на Върховния административен съд (ВАС) отново няма, предаде БТА. Пленумът на Висшия съдебен съвет проведе заседание при повторен опит да бъде избран ръководител на институцията. Процедурата се провали при първия опит, защото за..
От 30 март 2025 г. нов директен полет ще свързва София и Пиза, Италия. В съобщение на столичното летище се уточнява, че полетите ще се осъществяват от нискотарифната авиокомпания Ryanair. Те ще се изпълняват три пъти седмично – всеки вторник, четвъртък и..
Във Велинград се събраха хора от цялата страна на протест в подкрепа на фермери, чиито стада са застрашени от евтаназия. Недоволството е предизвикано от..
Жителите на Плевен ще изпратят 2024 г. с Коледно градче и срещи с Дядо Коледа. Тазгодишната празнична програма на общината ще стартира на 2 декември с..
Иновация за лечение на диабетно стъпало със собствена тъкан на пациента и изкуствен интелект бе приложена в УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното..