От началото на войната в Украйна България осигури подслон на хиляди украинци. Но истината е, че освен тях в страната ни има и много бежанци от други държави, които остават невидими за обществото ни, а имат същите нужди, заслужават същата подкрепа, образование и прием в обществото.
Една от организациите, поели нелеката задача да подпомагат децата бежанци и мигранти от Иран, Ирак, Мароко, Сирия и други места с военни конфликти, е Фондация “Рийчаут” (Reachout Foundation).
"Те се сблъскват с редица трудности, не само административни, но и с липса на подкрепа в изучаването на български език, защото все още няма адаптирани програми, насочени към децата чужденци, които пристигат в България и трябва да научат езика на добро ниво, за да могат да се справят с материала в училище" – обяснява Кристина Гологанова, управител на фондацията.
Децата срещат сериозни затруднения да посещават извънкласни занимания, а културно-образователни дейности рядко се предлагат за тях. Затова в периода ноември 2021 – юни 2022 г. за тази най-уязвима група в българското общество стартира проектът "Магията цианотипия – допълнително творческо образование чрез игра и обективи", финансиран от Национален фонд "Култура". Организаторите работят с 15 бежанци и мигранти в училищна възраст.
"Когато започнахме проекта, искахме да предадем знанията си за ситопечат на хора, които имат нужда от професия – разказва Надежда Георгиева, основател на Sito Studio, основен мениджър на проекта. – Оказа се, че няма толкова големи деца, които да научим да работят с тази техника, затова решихме, че цианотипията ще бъде много по-подходяща и лесна за по-малките. И когато те видят своите образи, това ще им помогне да се възприемат, да знаят, че са тук и сега."
С помощта на известни български фотографи младите творци се запознаха с фотографията като изкуство, научавайки повече за цианотипията – стар фотографски процес, при който върху хартията се нанасят химикали, след което тя се излага на директна слънчева светлина, за да се получат красиви сини отпечатъци.
"Най-интересното беше снимката, която трябваше да направим на портрет“ – споделя 11-годишната Римас от Сирия. В България е само от 5 години, а вече е най-добрата ученичка сред всички четвъртокласници в училище, с пълни шестици на матурите по български език и математика. Римас мечтае да стане зъболекарка и ние сме убедени, че я очаква бляскаво бъдеще в тази професия.
10-годишната Карин от Иран пък мечтае да стане "доктор на животните". Справя се чудесно в училище и има много, ама много приятели!
"В България съм вече 1 година и ми беше трудно да свикна, а най-трудно беше да говоря български" – признава лъчезарното момиче.
В работилниците се включват и три деца от Украйна и Русия. Украинчето Злата е на 9 г. и посещава българско училище.
"Най-много в България ми харесва планината. Свиквам с българския, но го говоря лошо. Аз направих албум. Дадоха ни разтвор и листчета, сложих ги на слънце и се получиха тези снимки" – похвали се тя.
По време на проекта, децата получиха черно-бели фотоапарати, с които заснеха своето ежедневие в България, позволявайки да се докоснем до техния живот и да видим света през техните очи.
Снимането е близко до професията, която си е избрал 18-годишният иранец Аршия.
"Чувствам се добре в България, завършвам училище и ще ходя в университет. Искам да уча вътрешен дизайн. За година и половина научих езика, но не достатъчно добре за живот и работа, трябва да уча още и да разбирам повече" – поставя си цели младежът.
Историите на децата бежанци и мигранти са разказани в ръчно изработени мини-книжки, портрети и фотографии. Можете да ги видите до 7 юли на изложбата "Магията Цианотипия" в Гьоте-Институт България.
Снимки: Facebook/studio.sito, Десислава Семковска
В брой 28 на предаването слушайте: За да опазим идентичността си, е необходимо да се върнем към човешките ценности – интервю с адвокат Нуредин Нурединай, представител на българското национално малцинство в Албания; Италианецът..
Кандидати за председател на Върховния административен съд (ВАС) отново няма, предаде БТА. Пленумът на Висшия съдебен съвет проведе заседание при повторен опит да бъде избран ръководител на институцията. Процедурата се провали при първия опит, защото за..
От 30 март 2025 г. нов директен полет ще свързва София и Пиза, Италия. В съобщение на столичното летище се уточнява, че полетите ще се осъществяват от нискотарифната авиокомпания Ryanair. Те ще се изпълняват три пъти седмично – всеки вторник, четвъртък и..
Във Велинград се събраха хора от цялата страна на протест в подкрепа на фермери, чиито стада са застрашени от евтаназия. Недоволството е предизвикано от..
Стенопис, посветен на 20-годишнината от приемането на България в НАТО, ще бъде открит днес в Перник. На събитието ще присъстват посланиците на..
В "България днес" на 29 ноември се спираме събитията с балкански адрес от изминалата седмица, събрани в традиционния ни петъчен информационен обзор "По..