Една необичайна от гледна точка на тематиката изложба може да бъде разгледана в Музея на изкуството от периода на социализма в София. Експозицията „Детето в изкуството на социализма“ включва около 90 живописни, графични и скулптурни произведения на български художници от фонда на Националната галерия. Представени са творби на известни автори като Александър Жендов, Илия Бешков, Дечко Узунов, Стоян Венев, Илия Петров, Йоан Левиев и други.
От произведенията става ясно, че детската тема в изкуството не е била пренебрегната от пропагандата на тоталитарната система по време на социализма у нас. На детето са били вменявани роли, като: "детето-герой" и "детето-жертва" на войните и социалната несправедливост; детето едновременно като обект и субект на новата социална реалност.
Най-последователно темата развива Александър Жендов. Той е и първият художник в България, който още през 20-те г. на м.в. прави децата на големия град свои главни герои, включително и с илюстрации към произведения на Христо Смирненски.
"Колкото и да е странно, детето също може да бъде включено в идеологическите схеми на парадигмите в онова време. Тази тема е податлива на идеологическа намеса. В изложбата сме се опитали да изведем един образ, който е по-скоро универсален, общочовешки. На детето са възложени роли, то е продължител на делото на бащите и дедите, (бъдещ) строител на благата", коментира изкуствоведът Николай Ущавалийски, зам.-директор на Националната галерия пред БНР–Радио София.
Изложбата може да бъде посетена до края на месец март 2023 г.
Вижте още:
В Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше открита фотоизложбата „По следите на Михайло Парашчук“, посветена на творчеството на украинския скулптор и неговия принос към българската архитектура...
За двадесет и трета година екипът на „Банско филм фест“ ще пренесе публиката до едни от най-екстремните точки на света посредством 75 филма от 39 държави. "Всички те са премиерни, за част от тях прожекциите в Банско ще са световни премиери", каза за..
Милена Селими, преводачката на албански език на романа "Времеубежище" на Георги Господинов, която е и представителят на българите в Комитета на националните малцинства в Албания, получи наградата за най-добър превод през 2024 г. от провеждащия се в..
Вече десет години студенти от Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" полагат целенасочени усилия за насърчаване на четенето сред..
Българистиката е предмет на особена почит в държавния педагогически университет "Богдан Хмелницки" в украинския град Мелитопол. Затова не е изненада, че..