Пещера „Бисерна“, в околностите на град Шумен, вече е достъпна за туристи. Природната забележителност може да се види два пъти годишно – през пролетта и през есента, за по около два месеца, преди да настъпи периодът на зимуване на прилепите. Ограниченията са заради колониите от 14 вида прилепи, които живеят тук.
Тя е се намира в местността „Кьошковете“ и до нея се стига по два добре обозначени пешеходни маршрута. „За да се насладите на цялото й великолепие, трябва да се екипирате с топло яке и удобни обувки и да дадете пълна воля на въображението си“, каза в интервю за БНР – Шумен, Ирина Павлова от дирекцията на Природния парк „Шуменско плато“. Според нея, в дните на достъп през миналата година, „Бисерна“ е била разгледана от близо 2000 туристи. Пещерата е на 3 500 000 години, а туристическата разходка е около 800 метра в едната посока .
Пещерата е известна също с името „Зандана“, но е възприето по-красивото „Бисерна“, заради прекрасните бели скални пещерни образувания, покрити с блестящи водни капки. Посещението става само след предварително записване, което трябва да се направи в делничните дни.
Съставил : Венета Николова
Снимки: Природен парк „Шуменско плато“
Любимият на малки и големи Фестивал на цацата поставя началото на морските приключения в курортното селце Кранево! Атрактивна програма, много музика, танци, игри и богата кулинарна селекция очакват гостите край северния ни черноморски бряг от 14..
За нас, българите, Батак е град-светиня! И до днес в него отеква ехото от трагичните събития, свързани с Априлското въстание през 1876 г. , когато по-голямата част от невинните жители на родопското градче са посечени от османския поробител –..
През това лято гостите на община Чепеларе ще могат да разнообразят ваканцията си сред красивата природа на Родопите с още един планински маршрут. Става дума за новата туристическа пътека "Пещерната лаборатория, Старата граница, пещера Топчето, пилон..