Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 24 декември в Гренобъл ще се отслужи Света Литургия

Православната българска общност във Франция очаква с трепет Рождество Христово

Отец Петър с молитвени благопожелания към всички сънародници у нас и в чужбина: Да се стремим да бъдем полезни на всеки

7
Снимка: личен архив

Как празнуват Рождество Христово сънародниците ни зад граница, където понякога се налага да пропътуваш километри, за да отидеш до православния храм... Български църковни общности има навсякъде и в Европа, и в Америка – там, където хората сами изявяват желание за създаването им. Във Франция, например, Българската православна църковна община “Св. Патриарх Евтимий Търновски” е основана през 1981 г. в руската църква “Св. Трима Светители” в Париж, благодарение на 67 българи, които се събират на учредяването ѝ. Енорията е благословена от митрополит Симеон, който тогава бил викарий на българския патриарх за Западна Европа. Църквата ни там има свой енорийски свещеник от 1985 г., отец Петър Симеонов, който служи до 2002 г. и отговаря за цялата църковна общност във Франция. 

Отец Петър Симеонов
С благословението на дядо Симеон и съдействието на много хора са учредени и още две общини – в Страсбург и в Лион, които отец Петър започва да обгрижва, а след като в Париж е изпратен нов свещеник през 2002 година, той съсредоточава усилията си към новите енории. Малко по-късно е открита и още една общност в Лил, която по думите на отеца се разраства. В момента там кипи трескава подготовка за Рождество Христово:


"Бях много приятно изненадан от усилията, които учителите от българското училище полагат – разказва отец Петър Симеонов в специално интервю за Радио България. – Дори присъствах на правенето на сурвачки. Бяхме се събрали около 250 или 300 души от различни училища и асоциации. Кметството на Лил беше предоставило една голяма зала. Имаше ателиета за изработка на сурвачки и други предмети, които подсилваха предколедната атмосфера. Накрая естествено ние спечелихме симпатиите с нашите български танци. Бях много доволен. Останах там към 5 – 6 часа и си говорих с децата и с други хора, французи, представители на други вероизповедания. Аз нямам никакви затруднения да водя разговор с когото и да е, на каквото и да е ниво за слава Божия. Не искам да се изтъквам, а само за да подчертая за милостта Божия, която ползвам да срещам интересни хора, които ме обогатяват и ме мотивират да направя, според скромните си сили, и аз нещо добро."


За да бъдат обхванати повече общности предпразничните богослужения за Рождество Христово започнаха от 22 декември в Лион, с Утреня и Царски часове, както и на следващия ден. На 24 декември, денят преди Рождество в Гренобъл от 10 часа ще се отслужи Св. Литургия, след което се организира коледно тържество за децата. В същия ден вечерта отец Петър се връща в Лион, където ще бъде на разположение на миряните до 19,30. Поканени са и всички, които са останали сами и няма с кого да споделят Рождественската радост или имат финансови затруднения.

Празничната програма в Лион продължава и на 25 декември, където от 11 ч. ще се отслужи Св. Литургия. Непосредствено след това са тържеството за децата и Рождественската братска трапеза.


Цялата празнична програма отец Петър е споделил на страницата си във Фейсбук, за да информира всички, които искат да участват в посрещането на Рождество Христово:

"Всички са добре дошли – отбелязва свещеникът. – Ние трябва да ги потърсим нашите членове на общината. Обикновено се събираме в неделен ден между 15 и 40 активни богомолци. Естествено, на Рождество Христовоидват повече  хора, около 60-80, но може би и много хора ще отсъстват, защото вероятно са отпътували за България. Нашата подготовка коренно се различава от тази, която се прави в отечеството, в България. Ние сами трябва да намерим начини, форми и средства, да поддържаме редовен контакт чрез интернет, по телефона, да напомняме, да приканваме. Това е мисията на църквата. Никого не задължаваме. Камбаната бие, който я чуе ще насочи стъпките си към Божия храм. Малцина чуват камбанния звън, но слава на Бога се чувства едно събуждане, едно разтърсване, даже и във Франция, която е лаическа (светска) страна. Много често се спекулира и с тия понятия лаическа, атеистична. Франция не е религиозна страна в този смисъл, в който са Италия и Испания, но има едно културно отношение към институцията“ – споделя наблюденията си българският свещеник.


По думите на отец Петър Симеонов, това кой колко е вярващ е много личен и деликатен въпрос. Затова демонстрацията и външната форма не са гаранция за едно истинско религиозно изживяване, по-важна е ценностната система, която според отец Петър в известен смисъл е объркана сред поколението на прехода.

В края на разговора ни той пожелава да търсим това, което може да мотивира и вдъхновява и да запазваме присъствие на духа при всички обстоятелства в живота.

"И ето, аз съм с вас, през всички дни е на света скърби ще имате, но дерзайте, аз победих света! – припомня думите на Христос свещеникът. – С най-добри молитвени благопожелания към всички наши сънародници у нас и в чужбина, с благодарност към Бога за великата Му милост, да влезем в пълнотата на Рождественския празник и да се стремим да бъдем полезни на всеки, според нашите скромни възможности. Да отворим сърцата си, за да се роди отново Христос в нашите души и сърца, а той постоянно се радва, стига ние да искаме, стига ние да го потърсим."

Снимки: личен архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Проф. Ангел Димитров

Новите членове в българо-македонската историческа комисия, работят постарому

В Скопие се проведе заседание на съвместната комисия по историческите въпроси между България и Северна Македония. Поради обновения състав на македонската страна в комисията основно са обсъдени „принципите на работа, протоколни и..

публикувано на 27.10.24 в 16:18
Снимка: Красимир Георгиев (НАИМ-БАН)

Златни съкровища и артефакти от 14 наши музея ще гостуват на музея „Гети“ в Лос Анджелис

Над 150 експоната от 14 български музея ще участват в изложба под наслов „Древна Тракия и античния свят“. Експозицията ще бъде открита на 3 ноември в музея „Гети“ в Лос Анджелис и ще продължи до 3 март 2025 г., съобщават от Националния..

публикувано на 26.10.24 в 17:35

Свети Димитър Солунски – духовният покровител на Видин

На 26 октомври Църквата ни почита паметта на св. великомъченик Димитър Солунски, считан за един от най-великите светии сред Православието. У нас името му се свързва и с възстановяването на Второто българско царство през XII век, когато братята-боляри..

публикувано на 26.10.24 в 04:45