На 26 октомври Църквата ни почита паметта на св. великомъченик Димитър Солунски, считан за един от най-великите светии сред Православието. У нас името му се свързва и с възстановяването на Второто българско царство през XII век, когато братята-боляри Асен и Петър обявили в Търновград, че не признават повече византийската власт. Това станало на храмовия празник на построената от тях черква в чест на св. Димитър. В същия ден го провъзгласяват за духовен закрилник на българите. Оттогава светецът е на особена почит в България, а светите му мощи в Солун са постоянен обект за поклонение на много християни от цял свят.
През 1993 г. св. Димитър е обявен за духовен покровител на гр. Видин, а митрополитската катедрала "Св. Димитър" в града е вторият по големина храм в България след "Св. Александър Невски" в столицата.
Градежът му започва през 1884 г. с благословията и активното съдействие на видинския митрополит Aнтим I, а гражданите се включват с доброволни дарения и труд. Строителството е по плана на тревненския майстор Генчо Кънев, допълнен от италианския архитект Бахнани и продължава до 1926 г.
"Тогава храмът се освещава и е извършена първата света литургия – разказва в интервю за Радио България председателят на митрополитската катедрала архимандрит Самуил. – Великолепието на храма разкрива какво е отношението на хората от онова време към общото дело. Хората са се включили всички с доброволен труд и построили своя Дом. Това е най-важното - Домът на хората. Ако ние гледаме на Божия храм като на свой дом, мястото където се обръщаме към Твореца, тогава всичко се променя в живота. Тогава смисълът му няма да бъде този, който виждаме сега, за жалост, около нас в дребното, земното, егоистичното. Тогава наистина ще искаме да помогнем на хората около нас. Неслучайно в много храмове се прави курбан на този ден, но той е, за да подпомогнем някого."
По думите на архимандрит Самуил, точно това е правел и св. Димитър Солунски – помагал на хората в нужда. Преди да бъде измъчван за вярата, той раздал имуществото си на бедните, а след смъртта си продължил да помага на всички, които се обръщат към него с горещи молитви. "За жалост в днешно време хората се обръщат към Бога и Твореца, когато имат големи изпитания и трудности", отбелязва архимандрит Самуил и допълва:
"Въпреки че като че ли всички сме свободни сега и можем да се обърнем към Бога и да се помолим от сърце, молитвата идва тогава, когато дойдат големите трудности и проблеми. Това са моите наблюдения. Тогава хората се обръщат към Бога и разбира се, на тези големи празници. На Св. Димитър, на Рождество Христово, на Възкресение Христово искаме да отидем и да се помолим. Това е добре, но ако можехме да насочим мисълта в ежедневието си към Твореца – това би било най-полезно за нас. Като цяло, аз виждам, че има много какво да се желае, защото всичко, което е около нас ни дърпа към земята материално. Трудно е човек да насочи погледа си към небесното. Трудно е човек да живее за другите и се опитваме по малко, с думи, с пример, да покажем на хората, че това е начинът и виждаме, че идват хора, но не бих казал, че това е достатъчно."
Затова архимандрит Самуил приканва православните да посещават редовно Светата Литургия, по време на която се извършва най-великото тайнство – Евхаристията, завещана от Иисус Христос на Тайната вечеря. А на видинчани пожелава да се върнат към корените си от времето, когато Видин е играел важна роля в културната и просветна дейност на страната ни. Да съхранят в сърцата си добрия пример от недалечното минало, когато настоящият патриарх Даниил е служил със смирение и отдаденост като Видински митрополит.
"Вярваме, че ще бъде Божията воля и следващият митрополит да бъде достоен последовател на делото на дядо Даниил!"
Снимки: Видинска митрополия, БТА
Катедрален храм „Св. Вмчк. Димитър Солунски“Преди 26 години, на 30 септември, по инициатива на Българската православна църква (БПЦ), в София е свикан Всеправославен събор, който да спомогне за преодоляването на разкола сред духовенството ни. Тогава, въпреки увещанията на Истанбулския..
Глава на статуя излезе при разкопките в големия канал на античния град Хераклея Синтика. Тя е на откритата преди дни статуя и вече е в музея на Петрич, за да я поемат реставраторите. „Уникално бе това лято“, каза проф. Людмил Вагалински по повод..
От 23 до 28 септември София и Видин ще бъдат домакини на Седмата международна конференция за римските дунавски провинции на тема "Граничен ландшафт по Дунав – Frontier landscapes along the Danube", предаде БНР Видин. Инициативата за дискусията за..
На празника Въведение Богородично на 21 ноември по григорианския календар и Архангеловден по юлианския иконописецът Екатерина Титова представи новите си..
Храм-паметникът "Свети Александър Невски" чества 100 години от освещаването си. В патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски" се отслужва Света..