Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Как сте, приятели" - спонтанна изложба със сърце и топлина

Рада Цанкова
Снимка: Божидар Янев

Художничката Рада Цанкова, която от 30 години живее в Париж, ще представи след броени дни в София изложбата “Графика и акварел”. Гостуването й днес в Радио София обаче започна с разказ за живота във френската столица в едни трудни времена за всички.

“Хората са доста напрегнати, атмосферата е изострена дори по улиците и човек има чувството, че Париж не е този Париж, който познаваме. Погледнато от друга страна, много хора във Франция вече се придвижват с велосипеди и около Сена се създава една “холандка атмосфера,” разказа Цанкова.

От 30 октомври, в Общинския културен институт “Красно село”, можем да видим картини от различни периоди, събрани в няколко серии с имената "Кошмари", "На лунна светлина", "Бял сън", "Преминаване".

"Исках да извадя като тема “Как сте приятели”, защото това, което усещам както във Франция, така и в България, че хората се отдалечиха, не по тяхно желание, разбира се. Самите картини също са като стари приятели. Исках да излезе на първи план фактът, че това не е проект и концепция, мислена цяла година, а една спонтанна изложба със сърце и топлина и едно събиране на близки хора," обясни художничката..

Рада Цанкова, която е и преподавател в Париж, обясни, че условията в момента много са променени, като учениците са разделени на две половини и с тях се работи през седмица. Решенията заради пандемията се променят светкавично, а е и много трудно да се преподава с маски, казва Цанкова.

А това, с което е била спечелена от френската столица, са срещите и контакти с различни творци, оказали й подкрепа и оставили своя отпечатък върху развитието й.


Рада Цанкова е завършила Висшето училище за изящни изкуства, Париж, в ателието на художника Жан Мишел Алберола. Получава наградата за гравюра "Жул Верн" и реализира сценографията за пиесата Full for love (Луд за любов) на Сам Шепърд в Люксембург. Между 2013 и 2020 г. излизат нейните авторски книги Gue desert (Пустинен брод), Ton jardin (Твоята градина), Eau de l`ame (Вода от душата), Ciao ciao Mickey Mouse (Чао, чао, Мики Маус), както и книжката L`Epopee" (Епопеята), която в момента се продава в книжарницата на Музея за модерно изкуство и в аукциона Artcurial - Париж.

Чуйте цялото интервю на Лили Големинова с Рада Цанкова. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Долината на здравето

Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов ,   кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..

публикувано на 20.07.25 в 12:00

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11