Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Свободно слово" - емблема на професионалната солидарност срещу цензурата

Ясен Бояджиев
Снимка: Дойче веле

Преди 25 години е учредена една от емблематичните организации за прехода у нас -  Граждански форум "Свободно слово". Създаването му е първата солидарна професионална реакция срещу намесата на властта в дейността на националните средства за осведомяване. Тя е предизвикана от уволнението на седем журналисти от Българското национално радио.

Ясен Бояджиев, който тогава е един от уволнените журналисти, разказа пред Радио София каква е била обстановката и какви са били движещите сили, довели до това професионално обединение, получило подкрепа и от немалко творци:

"Събраха се тогава близо 150 души, не само журналисти, а и артисти, музиканти, художници. Общата идея беше да се защити свободата на словото, която тогава беше още доста млада у нас, от усилията за налагане на цензура. Имаше някакъв ентусиазъм, имаше надежда, че бъдещето е пред нас и имаме за какво да се борим и какво вече да защитим. Имаше чувство за общност, чувство за единство."

Светла Петрова е един от участниците в Граждански форум "Свободно слово". Тя припомни кога започва борбата за свободно слово и какви събития предхождат уволненията:

"Това бяха времена, в които се преобръщаше цялото общество. И тогава медиите бяха една от най-важните обществени системи. Някъде от 89-а до 93-а година се радвахме на абсолютна свобода, но след това, когато БСП спечели изборите, изведнъж започнаха да се връщат старите маниери между политиката и медията. От “Позитано” започнаха да диктуват какъв да е редът на новините, какъв да е редът на водещите. Всичко това се беше понатрупало и се роди някаква солидарност между колегите, както и опит да бъдем по-силни. Тогава се взе решението да напишем декларация, в която се казва, че цензурата се връща в “Хоризонт”. След като я огласихме, започна голям обществен шум, започнаха политически прения, изобщо обществото се събуди наново и започнаха обществени вълнения, които приключиха чак 96-97-а година с новите избори. Малко след като започна това вълнение, един ден се чу, че уволняват седмина колеги от тези, които са подписали декларацията."

Светла Петрова

Чуйте интервютата на Елена Пъневска със Светла Петрова и Ясен Бояджиев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00