Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Район „Средец“ организира поредна среща-беседа между творци, интелектуалци и публика

Отчаян актьорски акт и желание за самоизява ли е моноспектакълът и кои са важните разговори, които науката и изкуството опитват да водят в обществото?

Изиграл ключови роли като „Контрабасът“ и „Хъшове“, играл на сцената на големи театри, Валентин Ганев разказа в ефира на Радио София за важните неща в живота преди срещата-беседа в Камерна зала на НЧ "Славянска беседа – 1880“, организирана от район „Средец“.

Страстта към сцената припламва в Ганев още в детските му години, когато прави самостоятелни малки спектакли. „И там, когато човек усети, че може да владее емоцията на група хора и се пристрастява към това“, разказа той.

Животът го отвежда в Москва, където през 1981 г. завършва актьорско майсторство в класа на Сергей Бондарчук, но по думите на Ганев „качествата на преподавателя не идват автоматично при теб“.

„Ако едно представление се радва на дълъг живот, това е само знак и сигнал, че то е създало нещо, или внушава някакви ценности в малко по-широк смисъл“, сподели актьорът и добави, че спектакъл, който вълнува различни поколения носи голяма отговорност за човека, който го прави.

Затрупани в комерсиалните времена от разговори за пари и оцеляване, според Ганев е по-добре да говорим за оцеляване на духа. По-думите му в епохата на интернет и високи технологии човек не може много бързо да се адаптира и духът се разболява все-повече в „мащаби и посоки неподозирани досега“.

Според него хармонията е единствения отдушник, който може да върне баланса на човека чрез емпатия, съпреживяване, катарзис.

Единадесетото събитие от поредицата ще се състои на 11.02.2022 г. от 19 ч. в НЧ "Славянска беседа – 1880“.  

Още подробности можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Поли Кинова

Вдъхновението е навсякъде

Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..

публикувано на 01.12.24 в 10:35
адв. Христиан Митев

Когато имаме възможност да помогнем, трябва да го направим

Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..

публикувано на 01.12.24 в 10:02
Нео Ренесанс

Нео Ренесанс в галерия „Райко Алексиев“

Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..

публикувано на 01.12.24 в 10:00
Захари Зограф

Историята оживява - Захари Зограф и тайнствената и явна Ралу Коциасоглу

Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите.  Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..

публикувано на 30.11.24 в 16:00

Софийски разкази - Стара София в спомени

Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна.  Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..

публикувано на 30.11.24 в 15:00
Анна-Мария и Никола Гюзелеви

Адресите на любовта - Анна-Мария и Никола Гюзелеви

Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..

публикувано на 30.11.24 в 14:00
Радослава Карамихалева

Да оставим добри неща след нас

Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи?  Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..

публикувано на 30.11.24 в 11:05