През последните години постепенно свикваме с една сравнително нова за България употреба на думата „модел“, а именно като синоним на т.нар. симулационни игри, които се радват на все по-голям интерес сред младите хора. Обикновено става дума за симулация на работата на големи международни организации и институции като Съвета за сигурност на ООН, Европейския парламент и др. Участниците – най-често ученици и студенти, влизат „в обувките“ на големите политици или на застъпници на определени интереси, съвсем реалистично провеждат дебати по значими глобални проблеми и гласуват заключителни документи, подобно на действителните органи. Моделите са изключително популярни в момента в Европа и света, почти ежеседмично различни младежки и неправителствени организации правят поне една подобна симулация в различни градове. Възможността за финансиране по програма „Еразъм+“ на мобилност за участие в модел прави тези предизвикателства още по-интересни и желани за младите хора.
За първи път подобен модел се проведе и във Варна. На 10 март 2018 г. 28 гимназисти от различни училища от Варна участваха в модел „Ученически Европейски съвет 2018“ под патронажа на българския евродепутат Емил Радев. Той лично поздрави участниците при откриването на форума, чийто домакин стана Първа езикова гимназия – Варна. Учениците, желаещи да участват като представители на страните-членки на ЕС в работата на модела, бяха над 60. Селекцията беше направена след конкурс за есе на тема „Европа – страхове и копнежи“.
Сред класираните за участие бяха Мирела, Деница и Яна от І ЕГ, които гостуват и на предаването „Отличен 6“. Мирела, която има опит и от модел, проведен в Европейския парламент в Страсбург, този път беше в ролята на държавен глава на Великото херцогство Люксембург, Деница – на Република Ирландия, а Яна – на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия. Защо моделите са толкова популярни сред младите хора днес? Дали това е поколение на лидери, които отрано искат да се докажат и да изпитат себе си? Имат ли какво да научат реалните политици от участниците в моделите? Променя ли включването в една симулационна игра отношението на младежите към проблемите на обществото и към политиката? Какво решиха варненските ученици за Бялата книга за бъдещето на Европа? Къде виждат своята реализация?... Това са част от въпросите, които им задава водещата на предаването - Валерия Василева, а техния изключително интересен анализ можете да чуете в звуковия файл.
Първата по рода си симулация на работата на Европейския съвет ще се проведе във Варна под патронажа на евродепутата Емил Радев. В инициативата ще вземат участие 28 варненски ученици, избрани след конкурс за есе, посветен на Бялата книга за бъдещето на..
Първата по рода си симулация на работата на Европейския съвет с участието на 28 младежи от девет училища във Варна, се провежда под патронажа на евродепутата Емил Радев в Първа езикова гимназия в морската столица. Във фокуса на симулацията е..
ИДЕНТИЧНОСТ е заглавието на албума, създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна, чиято премиера ще бъде на 6 декември в ефира и YouTube канала на медията. Песните в новия компактдиск са поредното доказателство, че музиката има силата да свързва..
„Паметта е важна“ – среща след Нощта на театрите с писателката Теодора Димова Виолета Тончева за участието на Варненския драматичен театър на Фестивала в Клуж-Напока, Румъния „Нощно кино“ в петък с филми по Йордан Радичков Изложба „Морето“ в..
„Аз не пия кафе за да се събудя, аз се събуждам за да пия кафе“, беше написал някой, който явно обича както кафето, така и да сърфира из социалните мрежи рано сутрин. Иван Барбов, Емилия Николова канят всички, които искат да сърфират на..
Кръводарителска акция по случай 90 години Радио Варна! Да празнуваме живота с всяка дарена капка кръв! Да помогнем на поне 90 души! Ако се чувстваш здрав и си на възраст между 18 и 65 години, ако можеш да отделиш 30 минути и искаш да дариш..
Репортаж от заседанието на постоянната комисия по "Финанси и бюджет" към Варненския Общински съвет; Асоциация „Прозрачност без граници“ представи „Индекс на местната система за почтеност 2024 – съществува ли нова енергия за добро управление в..
В село Горичане, община Шабла се проведе обществено обсъждане на Доклад за оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) за изграждането на ветроенергиен парк със седем 125-метрови ветрогенератора. Таксиметровите шофьори протестират със..