Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Филмови дни ЛУКС“ показват многообразието на европейското кино

Непосредствено преди края на 2018 година, от 30 ноември до 12 декември, ще се проведат традиционните „Филмови дни ЛУКС“. В програмата са включени и трите филма - финалисти за наградата за кино „ЛУКС“ на Европейския парламент. Жителите и гостите на Благоевград, Бургас, Варна, Плевен, Пловдив, София и Стара Загора ще могат да се насладят на безплатните прожекции на филмите „Стикс“, „Другата страна на всичко“ и „Жена на война“. За Радио Варна повече по темата коментира Светла Дамянова от "София филм фест".

-  Какво представлява тази година кинопанорамата,организирана от бюрото на Европейския съюз в България?

-  Филмовите дни „Лукс” вече са традиционна част от края на всяка една година. В продължение на няколко последователни години имаме възможност заедно с информационното бюро на Европейския парламент в България да представим трите филма, които са номинирани за наградата на Европейския парламент „Лукс” . Целта е да има възможност по-широка публика да се срещне с много важни и специално подбрани заглавия, които са дело на европейски творци, приковали вниманието на кино специалистите и на публиката в различни филмови форуми през изминалата година. Филмовата награда „Лукс” е инициатива на Европейския парламент именно с цел успешната популяризация на многообразието и богатството на еропейското кино. Любопитното в случая е, че и трите филма са преведени на всички европейски езици. Филмовите копия, които пътуват, са със субтитри на съответния език, който се говори в страната където пристигат. Филмът победител, „Жена на война”, получава възможност да бъде адаптиран и за трудно чуващи и трудно виждащи аудитории, като по този начин Европейският парламент всъщност дава възможност филмите да достигнат до максимално широк кръг от аудитория.

-  Трите филма, които ще види българската публика, са „Стикс”, „Другата страна на всичко” и победителя - „Жена на война” . Това, обаче, са филми, които са натоварени и с различни обществени и социални послания.

-  Разбира се, това е една от най-важните характеристики на европейското кино и това, което обединява трите заглавия през 2018 година, е присъствието на силни женски образи в тях. През годините се забелязва специално отношение на европейските творци към различни важни проблеми, които вълнуват нашия съвременник във всички държави на европейския континент. Например във филма „Другата страна на всичко” акцентът пада върху историята на една война, която разделя Югославия преди години и начина, по който историческите факти успяват да преминат през времето и да бъдат интерпретирани по различен начин за различните нови поколения. Темата на „Стикс” е срещата на един европейски човек, който има съвсем уважавана професия, разполага с възможности, но в един момент, в края на своята почивка, ненадейно попада на една лодка в открито море, пълна с бежанци. Начинът, по който документалната действителност функционира като алегория за подхода към бежанската криза е представен в този филм. „Жена на война” е филм, в който главната героиня, всъщност, се опитва да попречи на екологичната катастрофа, която застрашава нейната родна държава. Тя е взела съвсем присърце тази идея да направи всичко възможно, дори самата тя – без помощта на институции или група хора около нея, да саботира неподходящи производства на територията на Исландия. Темите на филмите са изключително любопитни и искренно се радваме, че и тази година имаме възможност да ги покажем във Варна, Благоевград, Плевен, Пловдив, Стара Загора и Бургас.

-  С каква народност са трите филма - „Стикс”, „Другата страна на всичко” и „Жена на война”?

В интерес на истината и трите филма, съвсем логично и съвсем в стила на всичко, което се създава като ново европейско кино,  са копродукции. „Стикс” на режисьора Волфганг Фишер е германско-австрийска копродукция, „Другата страна на всичко” на режисьорката Мила Турайлич е копродукция между Сърбия, Франция и Катар, а „Жена на война” на режисьора Бенедикт Ерлингсон е копродукция между Шотландия, Франция и Украйна. Интересни филми, важно е да кажем, че всяка една от прожекциите е със свободен вход. Това се случва благодарение на съдействието и организацията на информационното Бюро на Европейския парламент и целта, пак казвам, е да се срещне публиката с многообразието на европейската филмова палитра.
Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Отстраняване на проблем в машина за гласуване.

Експерт: Чрез съпоставката между бюлетините от машините и данните от флаш паметите могат да бъдат хванати манипулациите

Единствено съпоставката между преброяването на бюлетините от машинното гласуване и данните от флаш паметта може да разкрие какви манипулации са правени с гласовете на изборите. Това мнение изрази Петър Пенчев, собственик на компютърна фирма, наета за отстраняване на проблемите с устройствата за гласуване. По думите му съществува реална възможност, чрез..

публикувано на 11.12.24 в 07:10

Oliver s. Tyr (FAUN): Важно е да възстановим връзката си с природата

Интервю с Oliver s. Tyr (FAUN) Немските езичници FAUN направиха първи концерт в България на 8 декември в софийския клуб „Joy Station”. Стилът на групата е определян като паган метъл, фолк рок, даркуейв, а също и средновековна музика с келтски и скандинавски мотиви, изпълнени на старинни инструменти. Концертът е част от „East & Central Europe..

публикувано на 10.12.24 в 08:40

Alex Taylor (MALEVOLENCE): Не насърчаваме насилието, но създаваме касапници

Интервю с Alex Taylor (MALEVOLENCE) 2 дни, 2 сцени, 20 групи. Така изглежда тази година, организирания от „141“ фестивал „Hardcore X-mass”. Датите са 13 и 14 декември. Мястото – двете зали на софийския клуб „Mixtape 5“. За повече инфо и подробности посетете страницата на фестивала във Facebook, но дни преди събитието не останаха..

публикувано на 10.12.24 в 08:10
Наталия Чешмеджиева

Наталия Чешмеджиева: Да бъде обществено радио - това е съдбата на Радио Варна през всички 90 години

Преди 90 години Радио Варна е създадено от радиолюбителите - през 1934 г. варненският елит казва: "Искаме да сме в крак с времето! Искаме да имаме радио - събираме се, финансираме това и го правим". Преди 90 години на днешния ден обществеността си прави радио, и такава е съдбата му и до днес - през цялото време да бъде общественото радио на Варна..

публикувано на 09.12.24 в 08:40
Огняна Тонева в предаването

Огняна Тонева - посланик на Радио Варна по света

Посланик на Радио Варна по света. Така можем най-ясно да опишем един от най-верните слушатели на Радио Варна - Огняна Тонева. Заминала в Америка преди години, тя не спира да се интересува от родния град и събитията тук. Затова ѝ помага Радио Варна, което Огняна си пуска или през плейъра на сайта ни, или през платформите за радио излъчване, а отскоро..

публикувано на 09.12.24 в 08:30

Кристиян Неделчев: Работата по албума "Идентичност" беше процес-приказка

Днес албумът "Идентичност", създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна, е с официална промоция в ефир и  YouTube канала на медията. Песните в новия компактдиск са поредното доказателство, че музиката има силата да свързва поколения и да изгражда нови мостове между стилове и култури. С основание може да ги наричаме и пиеси, които създават..

публикувано на 06.12.24 в 15:50
Гергана Димитрова

"Мирина мома" - елегична звукова картина от Родопите

ИДЕНТИЧНОСТ е заглавието на албума, създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна, чиято премиера ще бъде на 6 декември в ефира и YouTube канала на медията. Песните в новия компактдиск са поредното доказателство, че музиката има силата да свързва поколения и да изгражда нови мостове между стилове и култури. С основание може да ги наричаме и пиеси,..

публикувано на 06.12.24 в 13:10