Както винаги по това време на годината, идва естественото отдъхване от приятния празничен маратон по изпращане, посрещане, семейни събирания, фирмени партита и имени дни.
Отпускаме се на дивана в дневната и за кой ли път осъзнаваме, че състоянието на веселба и блаженство е дало поражения. Движим се по-мудно, мислим по-мързеливо, а пухкавината около талията ни е заприличала на втасало козуначено тесто.
Накратко: през отминалия празничен период, освен приповдигнатото настроение, наоколо се е навъртала и подлата фея на преяждането.
Представям си как именно тя надничала през рамото на британския колега, който търсел в интернет рецептите на най-популярните ястия в различни държави и вкарвал продуктите в онлайн калкулатор. Феята решила да се пошегува по нейния истеричен начин и удвоила количеството на каймата, необходима за приготвяне на любимата ни мусака.
Неочакваната интрига довела до грешни сметки и до умопомрачителното твърдение, че българската мусака е най-вредна за климата.
Настрана заслугите на феята на преяждането, но за едно със сигурност дължим уважение на автора. И то е, че от години сериозните умове се мъчат да вкарат темата за въглеродния отпечатък, който остойностява въздействието на дадена дейност, човек или държава върху изменението на климата. И всеки път - ядец.
А сега един активист обърка сметките, озвучи въпросния въглероден отпечатък с мусака вместо с овчарски пай, който на практика е същото нещо, само че сготвено в шотландска кухня, обви сметката в достъпна опаковка, върза й забележителна панделка и о, чудо! – роди се мусака –убиец.
Както при всички подобни истории, отстраняването на грешката, няма да върне нещата в начална позиция, но поне се убедихме, че по Коледа чудеса се случват на кого ли не и на какво ли не, включително на традиционните ястия.
И така, връщаме се към дивана в дневната, където си седим, натежали след празниците, и ядосано посочваме вратата! Нека феята на преяждането затвори от външната страна и да стои далеч от нас до следващата Коледа. Или поне до Великден...
Впрочем, едва ли ще е сложно.
Обстоятелствата създават добри предпоставки да се въздържаме от разточителство.
Поглеждаме цените на екскурзиите и мигом проумяваме, че не ни се пътува чак толкова много. Влизаме в магазина, взираме се в етикетите на хранителните стоки и осъзнаваме, че дотук с феята на преяждането. Вече не сме толкова гладни... Какво говориш? Изобщо не сме гладни.
Навръх Нова година получих съобщение от мобилния си оператор. Текстът гласеше: „ Във връзка с увеличението на цените на основните енергоносители, оборудване и услуги, планираме промени на месечните абонаменти. Те ще бъдат минимални и няма да надвишават натрупаната инфлация за 2021 година“...
Това ме накара да осъзная, че вече не ми се разговаря толкова много по мобилния телефон. По-скоро ми се мълчи.
Нататък в текста операторът ме убеждаваше, че бъркайки по-дълбоко в джоба ми, той всъщност, продължава да следва стратегическата си цел: да предлага високо качество на оптимална цена.
И очевидно ни най-малко не го вълнуваше фактът, че това не съвпада с моята стратегическа цел: да продължавам да оцелявам... по възможност също на оптимална цена.
После цените на тока и парното ще ни убедят, че не ни е нито толкова тъмно, нито толкова студено.
Цените на водата ще ни помогнат да осъзнаем, че не сме чак толкова мръсни.
С какво ще се храним? С любов, разбира се! Какво е човек без любов?
Лесна работа е да знаем, че всичко минава и човек преодолява всички препятствия, стига да има причина да го направи.
Желая ви любовта и смисълът да са причината и никога да не ви напускат!
Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ проведе днес десетото издание на международното състезание за креативни умения „Varna Spaghetti Engineering“. Състезанието се организира от катедра „Строителство на сгради и съоръжения“ в Учебно-спортния комплекс на университета и представи чрез спагети и силикон едни от най-интересните..
За българите Св. Апостол Андрей Първозвани е много тачен светец, избиран в миналото за семеен покровител. Има сведения, че апостолът е проповядвал и по днешните български земи. Почитали го и българите, които се преселили в Италия през VII в., отбелязват някои историци. На 30 ноември своя имен ден честват Андрей, Андрея, Андриан, Андриана, Първан..
Тази събота и неделя в крайморския град Шабла ще се проведе фестивалът „Вятър – птици - море“, който е част от проекта „Шабла и птиците“. Фестивалът е посветен на богатото птиче разнообразие в района на Приморска Добруджа и е вторият за годината след проведения в края на лятото „Фестивал на хвърчилата“. Какво да очакват в двата почивни дни жителите..
Варненският куклен театър постави нов спектакъл "Горделивият гъсок". Втората премиера е тази събота от 11 часа. Автор на текста е директорът на кукления театър Вера Стойкова, създала драматизацията по приказка на Владимир Сутеев "Що за птица е това?". "Аз съм от онези възрастни, които обичат да четат приказки. Това, което ме поразява в приказката..
Бежанската вълна от Украйна е довела до повишаването на чуждестранните инвестиции от тази страна на имотния пазар във Варна. Най-сериозен интерес има към търговските обекти. Това каза за Радио Варна брокерът Юлия Хвърчилкова. Наблюдава се отлив от страна на западните пазари и по-конкретно от немския. Интерес към селските имоти пък има..
Димитър Карбов е само на 13 години, повече от половината от които са посветени на карате киокушин. Той тренира в СКК "ИЧИ ГЕКИ- Варна", с личен треньор Световният шампион Шихан Емил Костов. Димитър Карбов се завърна от Катовице, Полша, като Европейски шампион в дисциплината "Кумите" в категория до 40 кг., където м омчето играе в четири срещи, където..
Мюзикълът "Вдън горите" ще има своята първа премиера във Варна днес. Той ще бъде представен от 17 часа на Основна сцена в Държавна опера-Варна. Втората премиера е предвидена за 20 декември, петък, от 18 часа на сцена Филиал. „Внимавай какво си пожелаваш“ е обединаващата тема в мюзикъла „Вдън горите“ (Into the Woods) по музика и либрето на Стивън..