Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мълнията- красиво и опасно явление

Сезонът на летните гръмотевични бури е и времето напоследък доста често ни го напомня. Мълнията е красиво, но и доста опасно природно явление.
 
"България е една от страните, в които лятно време падат мълнии, като за целия летен период от април до септември падат около 60 мълнии"- каза в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН Павел Вапцаров, ръководител сектор "Прогнози" към Националния институт по метеорология и хидрология- филиал Плевен. Той обясни, че мълниите се образуват при наелектризиране на облачните частици, при което се достигат високи стойности на електричното поле, при което започва "ударна йонизация" на въздуха. Вторият етап е оформянето на "лидер" на мълнията, който започва да се движи към Земята със скорост около 50 хиляди км./сек. При това движение електричното поле също нараства и зарядът от изпъкналите части на земята се слива с този във въздуха.
 
"Токът в мълнията достига от десетки до стотици хиляди апмери, а температурата- до 25 хиляди градуса по Целзий. Дължината на мълнията обикновено е от 1 до 10 км, а диаметърът- до 3 см."- каза специалистът.
 
"Ако сме на открито, не трябва да се крием под самотни дървета, най-добре е да се снишим или да легнем на земята"- посъветва Павел Вапцаров и допълни, че ако в градски условия започне гръмотевична буря, е добре да сме в закрити помещения.
 
Какво не трябва да правим по време на буря?
- не бива да се крием под единично дърво в полето;
- не бива да стоим в края на гората;
- не бива да стоим в подножието на хълм или около върха на хълма;
- ако сме група, не бива да стоим близо един до друг;
- не бива да тичаме;
- не бива да се допираме до метални предмети;
- не бива да стоим до стълбове, електропроводи и антени;
- не дива да стоим до метални огради;
- не бива да стоим на място, където най-високата точка сме ние.
 
Как да се предпазим от мълния?
- да затворим и оставим на земята чадъра, който обикновено използваме при буря и съпровождащия я силен валеж;
- да се укрием на защитено място: постройка с мълниезащита, автомобил, каравана;
- ако сме на открито, да клекнем с прибрани крака и ръце;
- ако сме на излет в планината, да се скрием под голяма група от дървета, но отдалечени на поне 3 метра от ствола на дървото;
- ако шофираме, да спрем автомобила или да намалим скоростта и да не излизаме от превозното средство;
- ако караме велосипед или мотоциклет, трябва да го оставим на земята и да се отдалечим достатъчно.
По публикацията работи: Eкип на РАДИО ВИДИН

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56