Няколко хиляди родители излязоха заедно с децата си на мълчалив протест в подкрепа на родителите на прегазеното 4-годишно момченце Паоло в пешеходната зона на Стара Загора. Протестиращите се организираха в социалните мрежи.
Хиляди млади родители с децата си се събраха пред сградата на старозагорската община и извървяха бавно и мълчаливо пътя до лобното място на Паоло. Там оставиха цветята си, някои запалиха свещи и си тръгнаха. Първоначалният гняв от първите дни след нелепото убийство на детето сега бе заменен с искания за справедлив процес и строга присъда на Георги Сапунджиев. Промяна в законодателството и по-тежки санкции за отнелите човешки живот на пътя и най-вече за това, да няма престъпна безнаказаност. Хората призовават за превенция на престъпленията, а институциите и полицията да прилагат закона. Сред хилядите протестиращи беше и възрастна жена, чийто син е убит преди 23 години на пътя, а убиецът му не е открит и до днес. Никоя партия и никоя кауза досега, дори и в периода на големите обгазявания в Старозагорско преди 10 години, не бяха събирали толкова много хора, при това самоорганизирали се.
Десетки майки с колички и родители на пострадали при катастрофи деца се стекоха на площад "Народно събрание" в София. Родителите носеха детски играчки, но вместо усмивки, те пледираха за мерки от страна на общините, на изпълнителната и законодателната власт за безопасно движение по улицата. "Мълчаливият поход на живота", организиран от движение "Работещи в полза на бъдещото майчинство Зачатие" и фондация "Искам бебе", "Нашите недоносени деца", настоящи и бъдещи майки, както и Българската асоциация на пострадалите при катастрофи и фондация "Безопасни улици - от Валя". Родителите от столицата също настояват за промени в Наказателния кодекс, адекватни наказания за убийците на пътя, повишаване на санкциите за нарушителите. До 10 дни от организациите ще са готови със свои предложения за промени в Наказателния кодекс.
Протестът е мълчалив, но ние искаме да крещим, споделиха майки пред репортера на Хоризонт" Гергана Хрисчева.
Над 50 граждани, предимно майки с деца, се събраха на мълчалив протест на площада пред Общинския културен център в Разград. Докато майките оставяха цветя, свещички и плюшени играчки, в памет на Паоло и другите невинни жертви на катастрофи, на около 50 метра встрани, в пешеходната зона на централния булевард „България” се събираха автомобили и участници в откриващия се по обед Трети кръг на Националния шампионат по рали-крос "Разград 2014”. Организаторите на ралито изразиха съпричастност към мълчливия протест и спряха за 3 минути музиката от озвучителната уредба на състезанието.
Наталия Димитрова, координатор на Сдружение „Зачатие” в Разград каза, че мълчаливият поход на живота няма да бъде единична проява и че конкретни искания за промени в Наказателния кодекс ще бъдат внесени в Народното събрание.
Участниците в "Мълчаливия поход на живота" в Русе направиха възпоменателна алея, на която положиха цветя, плюшени играчки и запалени свещи. Много майки и бащи с колички и малки дечица, които изразиха своята дълбока съпричастност към болката на родителите, загубили рожбите си заради безумие на пътя. Повечето от майките споделиха, че винаги пресичат на пешеходните пътеки със свито сърце, тъй като не знаят дали шофьорите ще им дадат път. Родителите на загиналите деца едва сдържаха сълзите си, запалвайки по свещичка.
Около 100 души се събраха пред Стария бряст в Сливен на протест срещу беззаконието по пътищата. Майка и бащи с детски колички проведоха шествие по главната улица на града в защита на своите деца.
Около 20 майки се събраха пред сградата на Общината в Габрово на мълчалив протест срещу безотговорното шофиране по пътищата. Те настояват за обезопасяване на критичните участъци, контрол върху шофьорите и адекватни наказания за убийците на пътя. Днешният мълчалив протест не беше многоброен, но майките са готови отново да излязат , за да защитят живота на децата си и се надяват следващия път да са повече.
И в Плевен десетки майки поискаха справедливи закони и наказания за убийците на пътя. Магладена Юсменова от сдружението "Зачатие", смята, че борбата срещу нарушителите на пътя трябва да бъде постоянна, а не кампанийна.
Нелепо е всичко, което се случва. Не може един човешки живот да струва 3 хиляди лева или хиляда лева, да няма ефективни присъди или присъдите да са за три години и то в общежитие, а не в затвор.
Българско национално радио © 2018. Всички права са запазени.