Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В много браншове още няма споразумения за минималните осигурителни доходи


Минималните осигурителни доходи не оказват негативно влияние нито върху заетостта на нискоквалифицирания персонал, нито върху наемането на младежи. Това е един от изводите от национално представително изследване, направено по поръчка на Министерството на труда и социалната политика. Според работодателите минималната заплата не може да се разглежда като фактор за намаляване на заетостта. 
Веселин Инджев от социалното министерство посочи, че все още в много от браншовете няма сключени споразумения за минималните осигурителни доходи за следващата година:
От 85 икономически дейности, само в 36 има към момента сключени споразумения. По-важното за нас е, че към момента са обхванати от сключените споразумения около половината от работещите. С различен процент увеличение спрямо миналата година са сключените споразумения - имаме от нула до 12 процента. Имаме трета група, в която са се договорили страните, което също считаме за положително да не се увеличават размерите на минималните осигурителни доходи в сравнение с миналата година.
Според изследването все още се назначават работници на фиктивни договори с по-малки суми и доплащане на ръка. Друга практика е преназначаване на хора от длъжности с по-високи на длъжности с по-ниски осигурителни прагове, което ощетява работника при пенсиониране. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!