Задържаните във връзка с опита за преврат в Турция са 7543, включително 6038 военнослужещи, съобщи премиерът Бинали Йълдъръм след заседание на правителството. Премиерът каза още, че жертвите на преврата към момента са 208 души, а близо 1500 са ранените.
Случилото се, според него, води до дестабилизация и нарушаване на реда. Може би няма да се стигне до гражданска война и вакуум на властта, но не е ясно как ще излезе страната от тази криза. До момента Ердоган проявява свръхреакция и на това се дължи големият брой арестувани, сред които магистрати, които трудно биха могли веднага да бъдат свързани с преврата. Ердоган се справя с неудобни за него опоненти като дългосрочната му цел е промяна в Конституцията, смята доц. Смилов.
Няма доказателства за твърденията, че Гюлен стои зад преврата. Това, което е ясно, че от съратник, той се превърна във враг номер 1 на Ердоган, подчерта политологът и добави, че не вижда директна връзка между затоплените отношения между Турция и Русия и военния преврат.
Вариантът, в който Турция се налага авторитарен режим не е добър за България. Той ще доведе и до напрежение в НАТО. Това е най- опасният вариант. Българските турци са една голяма общност и въпросът със свободното придвижване е от ключова важност. Едно влошаване на ситуацията може да доведе до бежански натиск и желание на изселниците ни да се върнат в България. Това е черен сценарий, който не е толкова вероятен, уточни Даниел Смилов.
Изводите от атентата в Ница показват, че на службите е много трудно да предотвратяват терористи – единаци, а Франция отново стана мишена на терора, защото е ангажирана с военни действия в Близкия изток, в обществото й има редикализирани мюсюлмани и защото плаща за колониалното си минало, коментира политологът.
Българско национално радио © 2018. Всички права са запазени.