Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Славка Николова: "Децата от училище "Васил Левски" в Аликанте знаят кой е Дякона"

Славка Николова: "Хората се страхуват от свободата, защото са били лишени от нея прекалено дълго."
Снимка: facebook.com
141 години след смъртта на Васил Левски, когото нацията определи като най-великия българин, в "Другата истина" си задаваме въпроса познат ли е той за децата в българските училища по света, които носят името на Апостола на свободата. Те са няколко в Европа и едно в САЩ.

В предаването днес представяме едно от тях- българското неделно училище "В. Левски" в град Аликанте- Испания. За него говори една от основателките му, Славка Николова, която е от Мездра.

"Съветът ни е предоставил помещения в един Център за деца и възрастни хора. В началото, когато открихме училището, бяхме в друг квартал, където църквата ни беше отпуснала помещение, което още продължаваме да ползваме. Имаме достатъчно деца, желаещите са много. Българите в Аликанте са доволни от училището. Създадохме го през 2008 година. Викнахме си дори български поп да го освети. Що се отнася до това, дали българчетата в Аликанте знаят кой е Васил Левски, то тези, които ходят на училище- знаят. За другите обаче има вероятност да забравят историята ни или да не я научат. Стараем се винаги да правим по нещо за Васил Левски. Дори в българския магазин в града имаме един много голям негов плакат."

И още теми от "Другата истина " днес:

След тежката катастрофа при Добри дол в края на миналата седмица, когато след сблъсък на бус, превозващ гастърбайтери за Германия на място починаха петима, а други четирима все още са с опасност за живота в ломската болница и във ВМА, се опитваме да покажем някои от проблемите, свързани с транспорта на тези, които са избрали да работят  в чужбина. За това разказва Петър Иванов от Видин, който заедно с близки от 13 години развива бизнес в Италия. Всичко вървяло добре до онзи неприятен ден преди седмица, когато наводненията в Рим го накарали да зареже буса, в който била натоварена стоката и по възможно най-бързия начин да се върне в България, въпреки, че и в Рим имал квартира.

"Дъждът валеше денонощно в продължение на 10 дни. Появи се и много силен вятър, който събори много дървета. Пътищата бяха блокирани, включително и околовръстният път на Рим. На много места се бяха появили свлачища. Върнахме се в България през Южна Италия и Гърция, защото в другата посока всички пътища бяха блокирани. Нивото на река Тибър за кратко време се вдигна с повече от 10 метра, излезе от коритото си и наводни по-ниските части на града. В района, където се намира квартирата ни, много от къщите бяха наводнени. Първите им етажи бяха залети с 20 см вода. И  италианците също бяха силно притеснени- подобно природно бедствие не беше се случвало там от 20 години. Въпреки това, без много да чакат помощ, веднага започнаха да поправят щетите от бурята, като успоредно се почистваше и задръстената канализация. Служители на Пожарната също се включиха в изпомпването на водата и изграждането на диги от торби с пясък в най-засегнатите части от града. Всичко се вършеше на момента, за разлика от ситуацията във Видин например. Ние тук все сме изненадани посред зима, че е паднал сняг. И това е от години наред. Пътувам много и минавам през различни страни като Хърватия и Словения, които са все държави, в които пада много сняг. Магистралите им обаче са винаги чисти и сухи. Отстрани може да има и половин метър сняг, но ти си пътуваш спокоен, защото там всичко се върши навреме. За разлика от България, където първо трябва да завали снегът, колите да отъпчат хубаво пътищата и чак тогава започват да чистят. Хората са го казали: "След дъжд- качулка".

Според Петър, ако пътищата ни бяха сухи и опесъчени, нямаше да има и такива катастрофи, като тази при Добри дол, където загинаха хора, тръгнали да търсят работа в Германия.

"Дори румънците, които на времето бяха много по-зле от нас, сега са с първокласни пътища. Мои приятели наскоро се прибраха през Румъния и разказват, че машините, които чистят пътищата им, не спират денонощно", обобщи Петър Иванов.  

Целите интервюта и подробностите от темите в предаването - в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Сюжети от деня" с Мария Благоева

Окръжен съд - Кюстендил с кампания срещу насилието в училище. Интервю с Владимир Владимиров от пресцентъра на съдебната палата. Подменят изцяло уличното осветление в Добринище. За проекта разговаряме с кмета Иван Сакарев. Приемни за гражданите: Какви проблеми и въпроси се поставят на тези срещи, питаме народния представител Иван..

публикувано на 10.02.25 в 10:00

„Идеи, интереси, бизнес“ с Бойка Браткова

Перспективите за развитието на туристическия сектор след влизането на страната ни в Шенген ще очертае проф. Мария Станкова, от Съвета по туризъм в Благоевград и преподавател в Стопанския факултет на ЮЗУ. За европейските проекти, програми и финансиране ще говорим с експерта от Областния информационен център в Благоевград, Десислава..

публикувано на 10.02.25 в 08:00

„Събуди деня“ с Биляна Славчева

„Актуално“ От 10 февруари се въвежда нов воден режим за Брезник и Ноевци, заради силно намалелия обем на водата в язовир „Красава“. Какво трябва да знаят жителите на тези две населени места? Материал на кореспондента ни в Перник Елена Тамакярска. „Живей на чисто“ Миналият месец е бил най-топлият януари в историята на..

публикувано на 10.02.25 в 05:00

"Ефир за приятели" с Ваня Бахчиванова

Отбелязваме Международния ден на стоматолога: Гост в студиото ще бъде стоматологът от Благоевград Димитър Андонов. За книгата „Истории от бабината кухня“ ни разказва авторът й Людмила Малева-Чакърова. Спомен за първата българска поетеса Екатерина Ненчева. 

публикувано на 09.02.25 в 17:08

"Неделя у дома" с Латинка Павлова

В рубриката „По детски чисто“ питаме малчуганите какви искат да станат когато пораснат големи? – анкета 8200 лева за благотворителност бяха събрани на шампионски куиз в Перник – разговор с Драгомир Драгомиров, организатор на викторината. НПО „Плюшено мече“ набира доброволци от град Кюстендил, за да бъдат ментори. Какво означава да си..

публикувано на 09.02.25 в 10:00

„На отворен прозорец“ с Лалка Радкова

Сервизна информация Неделна проповед на отец Светослав Кючуков. Отскоро Коматинските скали са защитена територия – Владимир Милушев, природозащитник. Честит празник на Сдружението на българските зъболекари – разговор с д-р Ема Михова, председател. Празникът на виното в град Мелник – 2-ри ден – разговор със Сашо Филипов,..

публикувано на 09.02.25 в 05:00

"Ефир за приятели" с Ива Сеизова

Любопитни и исторически факти, свързани с датата 8 февруари. В Драматичен театър „Никола Вапцаров“ в Благоевград започнаха репетиции за най-новия документален спектакъл – „ИНФЛУЕНСЪРИ“. За идеята на спектакъла и какъв е процесът на създаването й разговор с режисьора Неда Соколовска. Винарският бизнес за мен е начин да продължа..

публикувано на 08.02.25 в 15:00