„Младите хора в община Симитли – катализатор на промените, извор на идеи и енергия“. Около това се обединиха участниците в научната конференция „Симитли – минало, настояще, бъдеще”, която събра в Симитли светила от академичните среди в България в областта на историята, философията, културното наследство, политици, общественици и много граждани. След няколко часа разкази и дебат за изключително пъстрото минало на общината, за стабилните основи, градени през последните години за едно по-добро бъдеще, д-р Георги Величков, преподавател в катедрата по философия в ЮЗУ „Н. Рилски” направи добронамерена корекция по формулировката на темата на конференцията: "Настояще на миналото, настояще на настоящето и настояще на бъдещето...” А затова, че младите хора в община Симитли са катализатор на промените, извор на идеи и енергия доказателство бе и организацията на научната конференция. Идеята и цялостната организация бе дело на младият Кристиян Ковачев от Симитли, студент по история, който срещна безрезервната подкрепа на общинското ръководство за реализацията на научния форум. Местните в Симитли, управляващи и общественици са категорични, че научен форум в такъв мащаб и на такова ниво се случва за първи път в общината. Историци, археолози и изследователи вдигнаха пелената на незнанието за изключително интересни факти от миналото на симитлийска община. В секция „Настояще“ представители на управленския екип Апостолов представиха резултатите от работата на общинска администрация през последните десет години: Стабилна основа са реализираните 51 проекти с европейско финансиране на обща стойност 43 031 692, 41 лв. Информацията за работата по европроектите и откритите нови хоризонти пред общината на тази база представи Веселин Димитров, началник на Отдел „Подготовка и управление на проекти”. Конференцията бе организирана по повод 45 години от обявяването на Симитли за град и 136 години от подписването на Санстефанския мирен договор, в навечерието на националния празник – 3-ти март.
Със заповед на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков 3 януари 2025 г. е обявен за неучебен за всички училища в България, съобщават от просветното министерство. От министерството се аргументират, като посочват, че: "През последните седмици МОН ежедневно следи ситуацията в цялата страна и води непрекъснат диалог с кметовете на отделните..
Коледните светлини в град Трън ще бъдат запалени навръх Никулден, съобщиха от общината. Тържеството ще започне в 18 часа на площада в града, а по-рано през деня ще бъде открит коледният базар. Третото издание на коледния базар в Трън ще събере над 20 участници. На щандовете местните жители и гостите на града ще могат да намерят кулинарни изкушения,..
Започна ремонтът на Езиковата гимназия в Кюстендил. Той трябва да приключи за 540 календарни дни, а финансирането, в размер на 5 млн. и 136 хиляди лв., е по линия на определените като приоритетни обекти към Закона за държавния бюджет за настоящата година. Ремонтните дейности са по въвеждането на мерки за енергийна ефективност, каза кметът на общината..
Предизвикателствата на енергийната трансформация пред регионалната икономика, на работещите в тази сфера, отражението на промените върху градовете и общините, бяха дискутирани в Кюстендил. Целта на събитието беше да бъдат обсъдени важните въпроси, произтичащи от тези промени и възможните перспективи. Във форума се включиха д-р Йорг Вайнгартен,..
Желанието си за ускорено строителство на автомобилното и железопътното трасе на Коридор номер 8 заявиха днес на гара Гюешево председателите на Общински съвети от Кюстендилска област. Председателят на Общинския съвет в Кюстендил Димитър Велинов припомни, че през миналия месец съветниците от деветте общини в областта единодушно приеха обща декларация за..
Представители на 24 специализирани центрове от община Благоевград, предоставящи социални услуги, бяха част от празничната инициатива „Бъди с нас“. Под това мото в благоевградската зала „Скаптопара“, се обединиха деца и възрастни по повод Международния ден на хората с увреждания. Ателиета по изкуствата, спортни и танцови предизвикателства..
Над 20% от българите живеят в населени места, засегнати от бедствия, през миналата година, показват данните на Националния статистически институт. В следствие на аварии, инциденти и кризи са загинали 667 души, а 9 415 са пострадали. И в двата случая най-големият брой е при пътни инциденти. С повече от 112% се увеличава броят на кризисните събития, за..