Самодейци направиха възстановка на събитията преди 136 години на мястото, до където са стигнали руските войски в освободителния ход през 1878 година. Границата на Свободна България е белязана край симитлийското село Ракитна. И по традиция, на националния празник тържествата в симитлийска община започват рано сутрин на 3-ти март от там.Гръм на залпово топче поведе признателни жители от община Симитли към връх „Кръста” в едноименната местност в полите на Пирин планина. Там, точно преди 136 години е побито българското знаме, с което майор Орлински и войските му са белязали границата на Свободна България. До там са стигнали руските войски в освободителния си поход през 1878 година, когато на 3-ти март там глашатаите ги застигат, за да съобщят, че е постигнато примирие и България е свободна.Преди 10-тина години местни жители от селата Брежани, Ракитна и Мечкул направили задълбочен прочит на историята, провокирани от разкази на своите баби и дядовци, че там, до местността кръста са стигнали освободителните войски, водени от майор Иван Орлински. От тогава до днес, всяка година на връх националния празник управленци, общественици и много граждани изкачват върха, където на паметника на героите освободители полагат венец и китка на признателност.Тази година самодейци от националното сдружение „Традиции” пресъздадоха боевете при връх Кръста. Стотина признателни жители и гости на община Симитли „гледаха” на живо какво се е случило на това място преди 136 години. И в борбения дух на предците ни, жадували векове наред свободата, споделиха голямото желание за родината си: „Да се обединим, да не даваме на душмани да ни стъпват земята...”„По-нормално и човешко желание и надежда от това да бъдем единни едва ли има в ден като днешния. Това в момента най-много липсва на хората. Може би породено от голямото разслоение в обществото, но това трябва да го преодолеем. Ние сме длъжни и така да възпитаваме децата и внуците си, че години и векове след нас и те да идват тук и да прекланят глави пред подвига на освободителите ни”, каза общинският кмет Апостол Апостолов.
Със заповед на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков 3 януари 2025 г. е обявен за неучебен за всички училища в България, съобщават от просветното министерство. От министерството се аргументират, като посочват, че: "През последните седмици МОН ежедневно следи ситуацията в цялата страна и води непрекъснат диалог с кметовете на отделните..
Коледните светлини в град Трън ще бъдат запалени навръх Никулден, съобщиха от общината. Тържеството ще започне в 18 часа на площада в града, а по-рано през деня ще бъде открит коледният базар. Третото издание на коледния базар в Трън ще събере над 20 участници. На щандовете местните жители и гостите на града ще могат да намерят кулинарни изкушения,..
Започна ремонтът на Езиковата гимназия в Кюстендил. Той трябва да приключи за 540 календарни дни, а финансирането, в размер на 5 млн. и 136 хиляди лв., е по линия на определените като приоритетни обекти към Закона за държавния бюджет за настоящата година. Ремонтните дейности са по въвеждането на мерки за енергийна ефективност, каза кметът на общината..
Предизвикателствата на енергийната трансформация пред регионалната икономика, на работещите в тази сфера, отражението на промените върху градовете и общините, бяха дискутирани в Кюстендил. Целта на събитието беше да бъдат обсъдени важните въпроси, произтичащи от тези промени и възможните перспективи. Във форума се включиха д-р Йорг Вайнгартен,..
Желанието си за ускорено строителство на автомобилното и железопътното трасе на Коридор номер 8 заявиха днес на гара Гюешево председателите на Общински съвети от Кюстендилска област. Председателят на Общинския съвет в Кюстендил Димитър Велинов припомни, че през миналия месец съветниците от деветте общини в областта единодушно приеха обща декларация за..
Представители на 24 специализирани центрове от община Благоевград, предоставящи социални услуги, бяха част от празничната инициатива „Бъди с нас“. Под това мото в благоевградската зала „Скаптопара“, се обединиха деца и възрастни по повод Международния ден на хората с увреждания. Ателиета по изкуствата, спортни и танцови предизвикателства..
Над 20% от българите живеят в населени места, засегнати от бедствия, през миналата година, показват данните на Националния статистически институт. В следствие на аварии, инциденти и кризи са загинали 667 души, а 9 415 са пострадали. И в двата случая най-големият брой е при пътни инциденти. С повече от 112% се увеличава броят на кризисните събития, за..