Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Руската икономика може да се свиe по-малко от очакваното, с оглед на текущите петролни цени

Свиването на руската икономика през настоящата година може да се окаже по-сдържано от прогнозите, с оглед на текущите петролни цени, заяви в четвъртък управителят на Централната банка на Русия Елвира Набиулина, цитирана от агенция Ройтерс.

Руската централна банка очаква продължаване на незначителния икономически спад през 2016 година с около 1,3% до 1,5%, но при средна цена на петрола около 30 долара за барел, посочи тя на банкова конференция. Ако, разбира се, цената на петрола се окаже по-висока, каквато е например в момента, рецесията може да бъде се окаже дори още по-плитка.

Набиулина се позовава на най-новите прогнози на РЦБ, оповестени в средата на март, които се основават на средна цена на "черното злато" от 30 долара за барел през настоящата година, според базовия сценарий на банката.

През последните няколко седмици обаче петролните цени нараснаха силно до около и дори над 40 долара за барел преди предстоящата на 17-и април важна среща на големите производители, на която ще се обсъди замразяване на добивните нива.

Елвира Набиулина също така отбеляза, че резкият спад на инфлацията през март до 7,3% не означава непременно, че инфлацията ще продължи да се понижава. Инфлацията в Русия се понижи наполовина от нейния 13-годишен връх от 16,9%, достигнат точно преди година (през март 2015-а). Въпреки това Централната банка и независими анализатори предупреждават, че инфлацията вероятно ще се ускори отново през следващите месеци.

По-оптимистичните прогнози на шефа на РЦБ обаче са факт само ден след като Световната банка намали своите прогнози за икономиката на Русия и вече очаква спад на БВП с 1,9% през 2016 година, последван от растеж с 1,1% през следващата година.

През декември СБ прогнозира доста по-сдържано свиване на БВП на Русия с 0,7% през 2016 година, последвано от растеж с 1,3% през 2017 година.

Новите прогнози на международния кредитор се базират на очакванията за доста по-ниски осреднени цени на петрола от около 37 долара за барел през тази година, спрямо предишна оценка на Световната банка за средна цена от 49 долара за барел.

Според СБ, прогнозирано увеличение на бедността в Русия през настоящата година ще бъде най-голямото от кризата през 1998-1999 година и ще засенчи негативния ефект, който изпитаха руските граждани след глобалната финансова криза през 2008 година.

Банката добави, че Русия е малко вероятно да постигне целта си за бюджетен дефицит през настоящата година, равняваща се на 3% от БВП, и че тя не очаква предприемането на сериозни структурни реформи преди президентските избори в страната през 2018 година.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!