В Административния съд в Благоевград започна делото, в което 16-годишната Емине Шаматарева оспорва заповедта на директора на училището във Вълкосел за преместването й в духовно училище, заради носене на забрадка по религиозни причини.
Районният мюфтия на Благоевград Айдън Мохамед настоя за промяна на правилата в училище, които да позволят децата, изповядващи ислям, да ходят облечени според тяхната религия, като допусна дори шалвари в училище.
В съдебната зала Емине беше представлявана от своя баща Ресим Шаматарев, който заяви, че се явява без адвокат, тъй като семейството му не може да си позволи такъв финансов разход. Бащата, който работи като експерт в Главното мюфтийство, внесе допълнителна молба в хода на делото, с която иска промяна на правилника в училището, според него променен заради дъщеря му и противоречащ на Конституцията и конвенциите, защитаващи правата на децата и човешките права:
Мен ме безпокои това, че някой се опитва да се меси в суверенитета на моето семейство.
Районният мюфтия Айдън Мохамед определи училищните правилници като дискриминационни и без да назовава имена или институции каза:
Правилата ги съзадава определена група хора. Тези хора трябва да се съобразят първо с реалността.
На въпрос дали е редно, ако децата направят избор да посещават училището с шалвари или бурки, мюфтията отговори:
Какво лошо има в това? Каква е разликата между шалварите и пантолоните, полите?
Защитата на училището предостави на съда всички документи, на които се основава решението на педагогическия съвет и заповедта на директора за преместването на деветокласничката Емине в духовно учебно заведение, както и удостоверение от училището в Момчилград, което е готово да я приеме на пълна издръжка. Съдията по делото поиска да бъде доказано, че Емине е носила боне и забрадка в училище чрез разпит на свидетели на следващото заседание. Въпреки заявеното от ученичката пред директора на училището:
Тя пред нас заявява, че забрадката я е сложила в името на Аллах.
И признанието на нейния баща за смисъла на забраждането:
Означава задължение на всяка една мюсюлманка.
Ресим Шаматарев предостави копие на две подписки. Едната - събирана от Емине сред нейните съученици в подкрепа на решението й да носи забрадка като религиозна повеля, а другата от населението на Вълкосел срещу изключването ѝ от училище. Документите не бяха приети като съотносими по делото.
Със заповед на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков 3 януари 2025 г. е обявен за неучебен за всички училища в България, съобщават от просветното министерство. От министерството се аргументират, като посочват, че: "През последните седмици МОН ежедневно следи ситуацията в цялата страна и води непрекъснат диалог с кметовете на отделните..
Коледните светлини в град Трън ще бъдат запалени навръх Никулден, съобщиха от общината. Тържеството ще започне в 18 часа на площада в града, а по-рано през деня ще бъде открит коледният базар. Третото издание на коледния базар в Трън ще събере над 20 участници. На щандовете местните жители и гостите на града ще могат да намерят кулинарни изкушения,..
Започна ремонтът на Езиковата гимназия в Кюстендил. Той трябва да приключи за 540 календарни дни, а финансирането, в размер на 5 млн. и 136 хиляди лв., е по линия на определените като приоритетни обекти към Закона за държавния бюджет за настоящата година. Ремонтните дейности са по въвеждането на мерки за енергийна ефективност, каза кметът на общината..
Предизвикателствата на енергийната трансформация пред регионалната икономика, на работещите в тази сфера, отражението на промените върху градовете и общините, бяха дискутирани в Кюстендил. Целта на събитието беше да бъдат обсъдени важните въпроси, произтичащи от тези промени и възможните перспективи. Във форума се включиха д-р Йорг Вайнгартен,..
Желанието си за ускорено строителство на автомобилното и железопътното трасе на Коридор номер 8 заявиха днес на гара Гюешево председателите на Общински съвети от Кюстендилска област. Председателят на Общинския съвет в Кюстендил Димитър Велинов припомни, че през миналия месец съветниците от деветте общини в областта единодушно приеха обща декларация за..
Представители на 24 специализирани центрове от община Благоевград, предоставящи социални услуги, бяха част от празничната инициатива „Бъди с нас“. Под това мото в благоевградската зала „Скаптопара“, се обединиха деца и възрастни по повод Международния ден на хората с увреждания. Ателиета по изкуствата, спортни и танцови предизвикателства..
Над 20% от българите живеят в населени места, засегнати от бедствия, през миналата година, показват данните на Националния статистически институт. В следствие на аварии, инциденти и кризи са загинали 667 души, а 9 415 са пострадали. И в двата случая най-големият брой е при пътни инциденти. С повече от 112% се увеличава броят на кризисните събития, за..